Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Finlandia - kultura i religia

Kultura
Finlandia to kraj Europy północnej o malowniczej przyrodzie i surowym klimacie. Jest to państwo o długiej i trudnej historii. Przez wieki znajdowało się bowiem pod obcym panowaniem – Szwecji i carskiej Rosji. Finlandię zamieszkiwał jednak silny naród, który nie zaprzepaścił swoich rodzimych tradycji i języka, dlatego w 1917 roku kraj mógł odzyskać suwerenność.

W Finlandii powstały jedne z najstarszych europejskich pieśni bohaterskich, czyli tak zwane „suny”. Opowiadały one o dziejach walecznych plemion Finów i Lapończyków. Ponadto to właśnie stąd wywodzą się pieśni runiczne, wykonywane przy wtórze kantele, czyli skandynawskiej cytry.

Obecnie swoistą wizytówką kultury fińskiej są Wioska świętego Mikołaja oraz Dolina Muminków. Obie atrakcje przyciągają dzieci z całego świata, które przybywają tu, aby zobaczyć prawdziwego Mikołaja i postaci ze słynnych baśni Tove Jansson.

Warto wiedzieć, że istnieje wyraźna różnica pomiędzy kulturą Finlandii północnej i południowej. Północne tereny Laponii zamieszkuje plemię Saamów, którzy posiadają odrębną obyczajowość, kuchnię i tradycję. Trudnią się przede wszystkim rybołówstwem i hodowlą reniferów. Południe z kolei to bardziej europejska część kraju, tutaj też mieszka najwięcej Szwedów, którzy stanowią około 6% całej populacji.

Jeśli chodzi o obyczajowość Finów, dobrze charakteryzuje ją narodowe powiedzenie, zgodnie z którym na kulturę kraju składają się trzy „s” – sauna, Sibelius i sisu. Sauna – ponieważ jest to ulubiona forma wypoczynku niemal wszystkich mieszkańców kraju. Sibelius to najsłynniejszy fiński kompozytor. Sisu jest zaś zestawem cech, które mają charakteryzować Finów, a więc: determinacja, upór i siła woli.

Do tradycyjnych świąt uroczyście obchodzonych w Finlandii oprócz Bożego Narodzenia i Wielkanocy należą Vappu (czyli święto pracy – 1 maja) i Juhannus (święto wiosny – Noc Świętojańska).

Religia
Wyznaniem dominującym w Finlandii jest luteranizm. Ponad 80% mieszkańców należy do Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. Kościołem narodowym jest również Fiński Kościół Prawosławny. Pozostałe wyznania to zielonoświątkowcy, świadkowie Jehowy oraz katolicy. Finowie nie mają zwyczaju regularnych praktyk religijnych, bywają w kościołach raczej okazyjnie.

Popularne miasta: