Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia fińska

Fińska kuchnia jest dość surowa i prosta. Jednocześnie jej tajniki opierają się na łagodnym smaku. Z tego powodu Finowie rezygnują z wszelkich ostrych przypraw, na przykład papryki. Zamiast tego mają zwyczaj używać dużo cukru, a w roli wzmacniaczy smaku wykorzystuje się jagody i żurawinę. Podstawowymi składnikami w tej kuchni są ryby, raki, mięso, mleko i jego przetwory oraz produkty zbożowe. W Finlandii można skosztować naprawdę wyjątkowych przysmaków, jak na przykład potrawa z renifera.

Tradycyjne potrawy
Każdy region Finlandii posiada swoje własne tradycyjne potrawy. W Laponii podaje się na przykład zupę z łososia – lohikeitto czy poronkäristys, czyli mięso renifera. Na Wyspach Alandzkich natomiast jada się klimppisoppa – zupę z mąką i pierogami.

Tradycyjne fińskie przysmaki pojawiają się oczywiście na świątecznym stole. Potrawą wielkanocną jest mämmi, czyli słodki mleczny pudding oraz pascha – rodzaj deseru. W czasie Bożego Narodzenia jada się natomiast suszonego dorsza w białym sosie, paszteciki ze śliwkami i rogaliki servet.

Z głównych dań fińskich warto również spróbować karjalanpaisti, czyli pieczeni z wołowiny i baraniny, karjalanpirakka – pierogów z serem, mięsem i kapustą czy kalakukko – tłustego, smażonego pieroga z mięsem i rybkami muikku.

Ważne miejsce w fińskim jadłospisie zajmują produkty zbożowe. Jada się tu zatem pullę – słodki chleb, hakan reikäleipä – rodzaj pieczywa czy zwykłą owsiankę.

Napoje
Najbardziej popularnymi napojami w Finlandii są mleko, jogurty i kawa, wszystkie spożywane w bardzo dużych ilościach. Z alkoholi na pierwsze miejsce wysuwa się wódka i glögi – grzane wino.

Popularne miasta: