Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Finlandii

Formalności
Podjęcie pracy na terenie Finlandii w wypadku obywateli Unii Europejskiej nie wymaga posiadania pozwolenia o pracę. Dokumentem upoważniającym do wjazdu na terytorium kraju jest dowód lub paszport.

Jeśli jednak pobyt będzie trwał dłużej niż 3 miesiące, konieczne jest zarejestrowanie się na komendzie miejscowej policji i uiszczenie opłaty w wysokości 47 euro. Otrzymuje się wówczas specjalną kartę prawa do pobytu. Warunkiem jej wydania jest przedstawienie zaświadczenia pracodawcy o nawiązaniu stosunku o pracę, a także posiadanie niezbędnych środków na utrzymanie. Następnym krokiem jest uzyskanie w Magistracie Personalnego Numeru Identyfikacyjnego. Należy go zgłosić do urzędu podatkowego, który z kolei wydaje kartę podatkową.

Gdzie szukać pracy?
Jeśli chodzi o prace sezonowe, najłatwiej znaleźć tego typu zajęcie przy zbiorze owoców lub na farmach. Ponadto zaś stosunkowo dużo ofert pracy pojawia się w takich sektorach, jak budownictwo, gastronomia, handel, medycyna (lekarze i pielęgniarki), opieka socjalna.

Zarobki
W Finlandii nie ma ustalonej płacy minimalnej. Specjaliści zarabiają średnio od 12 do 15 euro za godzinę. Na najwyższe płace mogą liczyć informatycy, bankowcy i inżynierowie.

Przydatne adresy i instytucje
Informacje o wakatach można uzyskać w publicznych urzędach pracy, których w Finlandii jest ponad 200 (tzw. Centra Zatrudnienia i Rozwoju Ekonomicznego) – http://mol.fi/mol/en/offices.jsp. Czasami w obrębie biura porad udziela również pracownik EURES. Niezależnie od tego warto przejrzeć oferty znajdujące się na stronie EURES-u – www.eures.europa.eu. Innymi źródłami ogłoszeń są niepubliczne agencje pośrednictwa pracy, które udzielają informacji bezpłatnie (lista na stronie: www.keltaisetsivut.fi) oraz prasa, zwłaszcza gazeta codzienna „Helsingin Sanomat”.
 

Popularne miasta: