Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe w Finlandii

W całym kraju do dyspozycji kierowców jest ok. 800 kilometrów autostrad. Pozostałe drogi nie ustępują im jednak jakością, więc podróżowanie po Finlandii samochodem jest bezpieczne i wygodne. Wszystkie drogi krajowe, ekspresowe i autostrady (oznaczone literą M) są całkowicie bezpłatne w użytkowaniu.

Jedynymi kosztami, z jakimi musi liczyć się kierowca, to koszt paliwa, parkowania w mieście oraz ewentualnego mandatu. Litr benzyny w Finlandii kosztuje 1,5 euro, co jest stawką zbliżoną do obowiązujących w Polsce. Postój w największych miastach możliwy jest w strefach płatnego parkowania. Za jedną godzinę zapłacić trzeba od 1 do 4 euro.

Należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Fińscy kierowcy jeżdżą bardzo bezpiecznie i uważnie, a policja drogowa interweniuje w przypadku nawet najmniejszego wykroczenia.

Brak zapiętych pasów wiąże się z mandatem w wysokości 30 euro, rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy – 50 euro, przekroczenie prędkości – do 115 euro, a za nieprawidłowe parkowanie – 40 euro.

Mandaty nie są opłacane gotówką. Należność należy uregulować przelewem bankowym w terminie do 2 tygodni od daty wystawienia.

Popularne miasta: