Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Finlandię

Podróż samochodem

Finlandia posiada bardzo dobrej jakości drogi – ponad 50 tysięcy kilometrów asfaltowych, w tym ok. 800 kilometrów autostrad. Co bardzo istotne – wszystkie one są bezpłatne w użytkowaniu. Największe miasta, a także mniejsze miejscowości są ze sobą dobrze skomunikowane, a trasy są dobrze oznakowane.

Do poruszania się po Finlandii samochodem nie jest konieczne międzynarodowe prawo jazdy – wystarczy krajowe. Należy posiadać jednak ważne ubezpieczenie pojazdu. Bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo na drogach, więc trzeba bezwzględnie stosować się do przepisów. Fińscy kierowcy są bardzo uważni, więc wszelkie odstępstwa od norm są karane mandatami. W terenie niezabudowanym warto zachować szczególną ostrożność – wybiegające zwierzęta leśne są tu na porządku dziennym.

W przypadku podróży w kilka osób, wynajem samochodu jest opłacalny. Koszt litra benzyny to 1,5 euro, co i tak pozwoli na spore oszczędności, ze względu na bardzo wysokie ceny przejazdu tamtejszymi autobusami i pociągami.

Podróż autobusem

Autobusy to bardzo wygodny, ale także bardzo drogi środek transportu w Finlandii. W większości przypadków za przejechanie 100-kilometrowego odcinka trzeba zapłacić ok. 10 euro. Przy dłuższych trasach koszt biletu może być więc bardzo wysoki. Należy jednak mieć na uwadze, że w ten sposób dotrzemy do wszystkich dużych miast, a także mniejszych miejscowości. Najpopularniejsi przewoźnicy to Express Bus i Onnibus.

Podróż pociągiem

Transport kolejowy zapewnia narodowy przewoźnik VR Group. W ten sposób dotrzeć można do wszystkich dużych miast. Pociągi polecane są zwłaszcza na trasach ze stolicy kraju, Helsinek, do Kuopio, Ouku, Turku czy Tampere – kursują na nich koleje dużych prędkości Pendolino. Podobnie jak w przypadku autobusów, nie jest to tani środek transportu – średnio za 100 kilometrów zapłacić trzeba 7-8 euro.

Podróż samolotem

Największym lotniskiem w Finlandii jest port lotniczy Helsinki-Vantaa, z którego rocznie korzysta ok. 14 milionów pasażerów. Obsługuje wiele połączeń lokalnych, a także loty do Krakowa i Warszawy (Finnair, LOT). W większości miast znajdują się mniejsze lotniska, obsługujące głównie ruch krajowy. Podróż nie należy jednak do najtańszych – na większości długich tras lokalnych bilet kosztuje ok. 100 euro.

Inne środki transportu

Na uwagę zasługuje również metro w Helsinkach. To tylko jedna linia, ale znacznie poprawiająca komunikację w stolicy kraju. Taksówki w miastach oferują ceny 3-4 euro za 1 kilometr, a poza nimi – 1,5-2 euro. Można także skorzystać z promów, które kursują na niektóre fińskie wyspy. Praktycznie po całym kraju warto podróżować rowerem – ścieżek jest bardzo dużo, a większość z nich przebiega w malowniczych regionach, z dala od ruchliwych ulic.

Popularne miasta: