Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Finlandia - podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny Finlandii
Finlandia pod względem administracyjnym dzieli się na 19 regionów (fiń. „maakunta”), 70 podregionów (fiń.„seutukunta”) i 320 gmin (fiń. „kunta”). Ponadto wyróżnia się 6 głównych prowincji i 90 dystryktów lokalnych (fiń. „kihlakunta”).

Regiony turystyczne
Na obszarze Republiki Finlandii funkcjonują cztery główne regiony turystyczne. Są to Niziny Nadbrzeżne i Wyspy Alandzkie, Pojezierze Fińskie, Pojezierze Środkowofińskie oraz Laponia.

Niziny Nadbrzeżne to obszar znajdujący się na południu i zachodzie kraju, nad Zatoką Fińską i Botnicką. Głównym ośrodkiem turystycznym jest tu stolica kraju – Helsinki, która słynie z bogatej oferty kulturalnej i życia nocnego. Miejskie centrum Wysp Alandzkich to natomiast Maarianhamina. Wyspy posiadają niecodzienny, dziki krajobraz – między innymi fińskie szkiery i skaliste wysepki, które skłaniają do uprawiania aktywnych form wypoczynku, np. żeglarstwa.

Pojezierze Fińskie zachwyca ogromną ilością malowniczych jezior. Największe z nich to sieć Saimaa, na którą składają się jeziora Etelä-Saimaa, Pihlajavesi, Orivesi, Haukivesi, Puruvesi i Pyhäselkä. Znajduje się tu kilka parków narodowych i krajobrazowych, rezerwaty przyrody, ale także zabytki, jak np. Muzeum Verla. Rejonem cieszącym się szczególną popularnością jest między innymi Tampere.

Pogórze Środkowofińskie to wspaniały krajobraz pełen wodospadów, jezior i wąwozów. Często odwiedzonym akwenem jest tu jezioro Olulu. Ponadto dużą popularnością cieszy się rejon Kuusamo.

Laponia to wysunięty najdalej na północ region turystyczny Finlandii. Zamieszkuje ją plemię Saamów, którzy zajmują się hodowlą reniferów i rybołówstwem. Atrakcję regionu stanowi między innymi śnieżny zamek w Kemi, zimą każdego roku budowany na nowo. Można tu pojeździć skuterem śnieżnym, psimi zaprzęgami lub wziąć udział w konkursie na lodowe rzeźby.

Zabytki i atrakcje turystyczne
Wśród miejsc, w których można oglądać dawne zabytki Finlandii przodują oczywiście Helsinki. Uwagę zwracają tu Plac Senacki, kościół świętego Mikołaja, Katedra  Tuomiokirkko, budynek parlamentu, Ratusz czy Pałac Prezydencki.

Jednym z najbardziej znanych miejsc jest Forteca Suomenlinna. Ponadto w stolicy Finlandii warto odwiedzić Galerię Narodową Ateneum z kolekcją dzieł takich mistrzów, jak van Gogh, Gauguin i Cezanne.

Z kolei sławnym zabytkiem miasta Turku jest średniowieczny zamek, przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowym. Co więcej w mieście znajduje się najstarszy fiński uniwersytet, a także gotycka katedra i kilkadziesiąt pomniejszych obiektów zabytkowych.

Do znanych dziecięcych atrakcji turystycznych Finlandii należą Wioska świętego Mikołaja w pobliżu Rovaniemi w Laponii oraz Dolina Muminków w Naantali.

Wycieczki, wczasy
Finlandia jest krajem, który z powodzeniem można odwiedzić o każdej porze roku. Latem oferuje bowiem odpoczynek na łonie niemal dziewiczej natury, wśród tysięcy jezior, wodospadów, lasów i rzek. Zimą można zaś pokusić się o odwiedzenie lodowego zamku, Wioski świętego Mikołaja, pozjeżdżać na nartach, wziąć udział w safari skuterami śnieżnymi lub psimi zaprzęgami.

Za jednodniową wycieczkę do Mikołaja w Laponii dorośli zapłacą 519 euro, dzieci zaś 489 euro. Loty organizowane są przez linie WizzAir z Katowic (Pyrzowice) i z Warszawy (Okęcie). Sześciodniowe wycieczki objazdowe po Laponii (poszerzone o zwiedzanie Helsinek) to wydatek około 5000 zł.

Można również znaleźć bardzo okazyjne oferty wycieczek do Finlandii południowej – na przykład dwudniowy pobyt w Helsinkach (z jednym noclegiem i przelotem) dla dwóch osób może kosztować nieco ponad 1000 dolarów.

Z powodzeniem można również zwiedzać ten kraj we własnym zakresie – najdogodniejszą formą podróży są przeloty lub przeprawy promem.

Popularne miasta: