Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Finlandii

Do poruszanie się fińskimi drogami uprawnieni są kierowcy, który ukończyli 18 lat, posiadają ważne prawo jazdy oraz ubezpieczenie pojazdu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Kategoria B uprawnia do prowadzenia samochodu do 3,5 tony wraz z przyczepą do 750 kilogramów.

W pojeździe należy posiadać trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową. Zalecane są także: apteczka, zapasowe żarówki, gaśnica i zabezpieczenie antywłamaniowe. Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe z przodu i z tyłu (o ile zostały zainstalowane). Przewożenie dzieci do wysokości 1,35 metra musi odbywać się w foteliku. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,5 promila.

Włączone światła mijania obowiązują przez całą dobę i przez cały rok. Ograniczenia prędkości obowiązujące w Finlandii: na autostradach do 120 km/h (w zimie ograniczenie może wynosić 100 km/h), poza terenem zabudowanym – 100 km/h (w tym przypadku maksymalna prędkość także może zostać zmniejszona, do 80 km/h), w terenie zabudowanym – zazwyczaj 50 km/h, choć bywają części miast, w których obowiązuje 30-40 km/h.

Parkowanie w miastach bardzo często możliwe jest głównie poza centrum, gdzie znajdują się parkingi typu Park & Ride. Mieszą się tuż przy przystankach komunikacji miejskiej, którą należy kontynuować podróż. Cena za godzinny postój do przedział 1-4 euro.

Fińscy kierowcy jeżdżą bardzo bezpiecznie i należy się do tego dostosować. Za wykroczenia drogowe grożą mandaty – w przypadku braku zapiętych pasów – 30 euro, rozmowę przez telefon komórkowy w czasie jazdy – 50 euro, przekroczenie prędkości – do 115 euro, a za nieprawidłowe parkowanie – 40 euro. Policja nie pobiera opłat z tego tytułu. Należność trzeba uregulować przelewem bankowym do 2 tygodni od dnia wystawienia mandatu.

Popularne miasta: