Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Estonii

Informacje ogólne i położenie

Estonia to państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Łotwą, Rosją i przez Zatokę Fińską z Finlandią. Zamieszkiwane przez niemal 1,3 mln ludzi. Stolicą jest Tallinn (400 tysięcy mieszkańców), a poza nim największe miasta to Tartu (100 tys.) i Narwa (70 tys.). Do Estonii należy ok. 1500 wysp w Zatoce Ryskiej. Językiem urzędowym jest estoński, choć często używany jest także rosyjski. 25 proc. mieszkańców to z pochodzenia Rosjanie. To kraj przemysłowo-rolniczy.

Podróż samochodem

Przykładowa trasa Warszawa-Tallinn mierzy ok. 950 kilometrów. Podróż odbywa się trasą europejską E67. W Estonii należy przestrzegać przepisów drogowych. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, na drogach dwupasmowych – 90-110 km/h, a na pozostałych – do 90 km/h. Limit alkoholu we krwi to 0,2 promila. Polskie prawo jazdy jest uznawane.

Wynajem samochodu to koszt 20-25 euro za jeden dzień. Przy dłuższym okresie cena spada. Litr benzyny kosztuje 1,2-1,4 euro. Do największych miast prowadzą dobrze zachowane drogi, a na przedmieściach ich stan znacząco się pogarsza. Za wykroczenia drogowe grożą wysokie mandaty. Kraj dysponuje ok. 120 km autostrad, które są bezpłatne.

Podróż pociągiem

Kolej pasażerska nie jest zbyt rozwinięta. W całym kraju jest ok. 900 km tras. Najdogodniejsze połączenia oferowane są między największymi miastami. Przewoźnicy to narodowy Eesti Raudtee i prywatny Edelaraudtee. Trasy nie są długie – zazwyczaj do 100 kilometrów. Za przejazd z Tallinna do Tartu trzeba zapłacić 6-7 euro.

Podróż autobusem

Przejazd autobusem na wspomnianej trasie Tallinn-Tartu to koszt 10-12 euro. Jest to więc nieco droższy środek transportu, ale oferujący bardzo bogatą sieć połączeń. Najpopularniejsi przewoźnicy to SEBE, Arilix, Taisto Transport. Sprawdzają się także na krótszych trasach – ceny odpowiednio niższe.

Podróż samolotem

Największy port lotniczy w kraju znajduje się w Tallinnie, 4 km od centrum miasta. Rocznie obsługuje ok. 1,9 mln podróżnych. Obsługuje połączenia do wielu światowych stolic, w tym także LOT do Warszawy. Najtańszy przelot z Warszawy do Tallinna oferuje AirBaltic (przez Rygę) – 700-800 zł w dwie strony. Połączenia wewnętrzne głównie na największe wyspy.

Inne środki transportu

W miastach kursują autobusy komunikacji miejskiej, w Tallinnie transport wspomagają tramwaje i trolejbusy. Promami dotrzeć można na największe wyspy, a także do Finlandii i Szwecji. Przejazd taksówką to koszt 2-2,5 euro za rozpoczęcie kursu i ok. 0,5 euro za 1 kilometr. Wypożyczenie roweru to wydatek nawet do 10 euro za dzień.

Atrakcje turystyczne

Najchętniej odwiedzanym miastem jest oczywiście stolica kraju, Tallin, otoczony zabytkowymi murami obronnymi, z malowniczym wzgórzem Toompea – znajduje się tam siedziba rządu i parlamentu oraz zamek z X-XI wieku. Warto wybrać się również do parku narodowego Lahemaa obejmującego wiele przybrzeżnych wysepek, zobaczyć zamkek w mieście Rakvere, zimową stolicę kraju – Otepaa, malownicze miasto Parnawa czy zamek w Haapsalu.

Wyznaczanie trasy