Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia estońska

Kuchnia w Estonii jest nierozerwalnie związana z tradycjami oraz kulturą panującą w tym kraju. Z tego względu znajdziemy tu wpływy niemieckiej i rosyjskiej kuchni w połączeniu z tradycyjnymi potrawami tego regionu. Warto dodać, że kuchnia estońska w niektórych regionach jest zbliżona do polskiej – przyjeżdżając do Estonii można natknąć się na kilka znanych potraw pochodzących z naszego kraju, które serwowane są jako narodowe. 

Wśród popularnych dań znanych również w Polsce, warto wymienić kapuśniak, kaszankę, kotlet z ziemniakami, zupę grochową czy galaretę wieprzową. W tradycyjnej kuchni estońskiej dominują takie potrawy jak: ryby, produkty mleczne, warzywa, ziemniaki oraz wieprzowina. Wśród typowo estońskich potraw należy wyróżnić Silgusoust – śledź bałtycki podawany z boczkiem i śmietaną, Verivorst – kaszanka podawana z jęczmieniem, Mulgikapsad – wieprzowina podawana z gotowanymi ziemniakami i kapustą czy Suitsulohe – lokalna odmiana wędzonego łososia. 
 
Ulubionymi deserami w Estonii są kringel – lokalna odmiana ciasta drożdżowego, ciasto rabarbarowe, kamy – kasza podawana z kwaśnym mlekiem oraz kisiel. Tradycyjnym napojem bezalkoholowym jest Kali, czyli specjalna odmiana kwasu chlebowego. Istnieje również jego żytnia odmiana z dodatkiem alkoholu, która podawana jest w restauracjach z ciemnym chlebem o nazwie leib
 
Kuchnia estońska czerpie również inspirację z epoko średniowiecza, kiedy to na terenie obecnej Estonii dominowały pieczenie z jelenia, pieczenie z dzika czy pieczenie z niedźwiedzia oraz dziczyzna w ziołach podawana z aromatycznym piwem. Potrawy te przetrwały do dziś wyłącznie na terenie Estonii, dlatego udając się do tego kraju warto je spróbować. 
Popularne miasta: