Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Estonia – wymagane dokumenty

Od obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Środowiskowej nie jest wymagana wizy do wjeżdżania na terytorium Estonii. Oznacza to, że Polacy mogą swobodnie przyjedżać do tego kraju. Wymaganym jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość – np. dowód osobisty lub paszport. 

Przed przyjazdem do Estonii należy pamiętać, że w przypadku legitymowania się paszportem wymagane są co najmniej dwie nie zapisane strony Okres ważności dokumentu musi być dłuższy ponad 3 miesiące od momentu wyjazdu z Estonii. Dokument ze zdjęciem muszą posiadać osoby, które ukończyły 15 lat. W przypadku dzieci w wieku od 7 do 15 roku, rodzice lub opiekunowie muszą wpisać ich dane do swoich paszportów, zaś identyfikacja odbywa się na podstawie fotografii. Dzieci poniżej 7 roku życia nie muszą być udokumentowane fotografią o ile zostały wcześniej wpisane do paszportu rodziców lub prawowitych opiekunów. Osoby niepełnoletnie, które planują podróż do Estonii bez rodziców lub opiekunów, powinny na granicy okazać oświadczenie notarialne ze zgodą rodzica lub opiekuna na podróż dziecka. 
 
Aby pracować w Estonii, Polacy nie potrzebują pozwolenia na pracę. Wystarczy uzyskać pozwolenie na pobyt. Pozwolenie dotyczy osób, które planują przebywać w tym państwie dłużej niż 3 miesiące, lub 6 miesięcy w przypadku rozpoczęcia poszukiwania pracy na terytorium Estonii. Pozwolenie wydawane jest przez Estoński Urząd ds. Obywatelstwa i Migracji. Dokument ważny jest na pięć lat i może być przedłużony na kolejne pięć. Jego cena wynosi ok. 100 euro, natomiast przedłużenie pobytu ok. 25 euro. 
Popularne miasta: