Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Estonia – kultura i religia

Kultura 
Ponad 70% obywateli to rodowici Estończycy. Najliczniejszą mniejszością są Rosjanie żyjący w Tallinie – stanowią w tym regionie 45% mieszkańców, a także w północno-wschodniej części kraju – ponad 95% Rosjan. W południowo-wschodniej części kraju przeważają Setu. Jest to grupa etniczna łącząca kulturę i obyczaje Estończyków oraz Rosjan. Obywatele tego kraju pozytywnie odnoszą się do turystów, choć cechuje ich duży dystans do nieznajomych, co wywodzi się z krajów skandynawskich. 
 
Najpopularniejszym językiem oprócz estońskiego jest rosyjski, którym porozumiewa się 30% społeczeństwa, a także angielski. Estończycy podobnie jak w Polsce obchodzą Wielkanoc oraz Boże Narodzenie. Posiadają również własne święta. 24 lutego jest Dniem Niepodległości w Estonii. W dniach 23-24 czerwca obchodzona jest Noc Świętojańska, natomiast 20 sierpnia to Dzień Odzyskania Niepodległości. 
 
Religia 
Estonia jest najbardziej zlaicyzowanym krajem w Europie. Najliczniejszą grupę stanowią luteranie – ok. 13% mieszkańców kraju. Drugą najliczniejszą grupą są prawosławni, stanowiąc 12% obywateli. Pozostali obywatele są zadeklarowanymi ateistami. 
Popularne miasta: