Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Estonia – podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny
Estonia pod względem administracyjnym dzieli się na 15 prowincji, które z kolei podzielone są na 227 gmin. Wśród gmin wyróżnia się gminy miejskie (33) i wiejskie (194). Estońskie prowincje to Hiiumaa, Sarema, Lääne, Raplamaa, Parnawa, Harjumaa, Virumaa Zachodnia, Virumaa Wschodnia, Järva, Jõgevamaa, Viljandimaa, Tartu, Põlvamaa, Võrumaa, Valgamaa.

Regiony turystyczne
Głównymi regionami koncentracji ruchu turystycznego w Estonii są Estonia Północna, Południowa i Zachodnia. W pierwszego z wyodrębnionych rejonów zainteresowanie turystów skupia się przede wszystkim na stolicy kraju, mieście Tallinn. Region Estonii Południowej sięga od Jeziora Pejpus do granicy z Łotwą. Głównym ośrodkiem turystycznym jest tu miasto Tartu. Estonia Zachodnia to obszar nad Morzem Bałtyckim od Haapsalu do granicy łotewskiej. Przybyszów interesują tu przede wszystkim malownicze wyspy, np. Sarema czy Hiuma; głównym kurortem jest natomiast hanzeatyckie miasto Parnawa.

Zabytki
Najwięcej zabytków znajdziemy oczywiście w Tallinnie, zwanym Florencją Północy. W przeszłości było to miasto Hanzy, na którym bardzo silne piętno odcisnęły związki z kulturą Skandynawii. W metropolii przeważa architektura średniowieczna – szczególnie cenne są Ratusz, Dom Bractwa Czarnogłowych, Estoński Narodowy Teatr Lalek czy Katedra Świętej Marii Dziewicy. Ponadto turystów zachwycają kościół świętego Olafa oraz Muzeum Klasztoru Dominikańskiego. W okolicy mieszczą się również rezerwaty archeologiczne, jak np. Rezerwat Dziedzictwa Rebala.

Interesujące obiekty historyczne znajdziemy też w  innym hanzeatyckim mieście – Parnawie. Możemy się tu wybrać na słynny deptak Ruutli z malowniczymi wiekowymi kamieniczkami. Z kolei Haapsalu to średniowieczne miasto z licznymi zabytkami pochodzącymi z tego okresu.

Ciekawe miejsca
Bardzo ciekawymi miejscami w Estonii są lokalne parki narodowe, jak np. Park Lahemaa w północnej części kraju, zwany krainą zatok. Nie sposób pominąć Jeziora Pejpus, przez które przebiega granica estońsko-rosyjska. Mieści się tu kilka portów, a krajobraz urozmaicają lasy, półwyspy i zatoki. Turyści mogą tu wypoczywać na pięknych i rozległych plażach. Inne ciekawe miejsce to jaskinie nad rzeką Piusą, gdzie według legendy przebywa uśpiony król Setu.

Atrakcje turystyczne
Wśród atrakcji turystycznych Estonii nie można pominąć wysp, jak Sarema i Hiuma. Wokół tej ostatniej możemy obserwować szmaragdowe rafy i białe plaże. W gęstych lasach zamieszkują zaś liczne gatunki zwierząt, np. łosie czy rysie. Ponadto można tu podziwiać unikatowe gatunki ptaków.

Popularne miasta: