Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Estonii

Podstawowe informacje
Estonia to niewielkie państwo w Europie Północnej, należące do grupy Krajów Bałtyckich. Ukształtowanie powierzchni jest tu w większości nizinne, kraj leży na wschodnim wybrzeżu Bałtyku. Północno-zachodnia część państwa jest mocno rozczłonkowana na liczne wyspy i wysepki. Estonia graniczy z Łotwą, Rosją oraz z Finlandią przez wody Zatoki Fińskiej. Pod względem ustroju politycznego państwo jest republiką parlamentarną, na czele której stoi prezydent. Obowiązujący język urzędowy to estoński.

Ludność
Populacja Estonii jest niewielka, liczy bowiem 1,3 miliona ludzi. 68% społeczeństwa stanowią Estończycy, 25,6% to Rosjanie, a innymi grupami etnicznymi zamieszkującymi to terytorium są Ukraińcy, Białorusini, Finowie, Tatarzy, Łotysze, Żydzi, Polacy i Litwini.

Największe miasta
Stolicą i największym estońskim miastem jest Tallinn z populacją ponad 400 tysięcy ludzi. Inne duże miasta to Tartu (ponad 100 tys. mieszkańców), Narwa (ponad 60 tys.), Kothla-Jarve i Parnu (ponad 40 tys. ludzi).

Transport
Estonia posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg kołowych, liczącą ponad 30 tys. kilometrów. Z powodzeniem można podróżować po kraju samochodem lub autobusem – sieć połączeń jest dogodna, zapewnia dojazd nawet do małych miejscowości. W Estonii funkcjonuje również kolej, na którą składa się 968 km torów. Główne trasy kolejowe to Tallinn – Petersburg oraz Tallinn – Ryga, Tallinn – Tartu, Tallinn – Psków.

Ważną gałęzią komunikacji jest również transport morski. Główne porty estońskie mieszczą się w Tallinnie i Parnawie. Z kolei na jeziorze Pejpus pływają statki białej floty. Jeśli chodzi o transport lotniczy, największe międzynarodowe lotnisko mieści się w Tallinie, mniejsze porty to natomiast Tartu, Kuressaare i Kardla. Narodowym przewoźnikiem Estonii są linie Estonia Air.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Estonii można podróżować samochodem lub autokarem trasą Via Baltica (E67) przez Litwę i Łotwę. Dojazd zajmuje około kilkunastu godzin. Inną możliwością jest rejs promem z Gdyni do Tallinna z przesiadką w stolicy Finladii, Helsinkach. Najszybciej można natomiast dotrzeć do Estonii samolotem, z Warszawy do Tallina odbywają się bezpośrednie loty, obsługiwane przez LOT. Ich koszt to ponad 600 zł, a czas rejsu wynosi około godziny i 40 minut.

Turystyka
Estonia nie jest krajem bardzo popularnym wśród turystów, jednak posiada wiele interesujących atrakcji. Szczególnie warto zobaczyć stolicę – Tallinn z licznymi zabytkami z epoki średniowiecza i zwiedzić północny region państwa obfitujący w malownicze nadmorskie klify, jeziora i lasy. Na południu kraju największym ośrodkiem turystycznym jest miasto Tartu z całym kompleksem uniwersytetów. W tym rejonie warto również odwiedzić jezioro Pejpus i jaskinie nad Piusą. Zachodnie wybrzeże Estonii to natomiast region kurortów wypoczynkowych, wśród których naczelne miejsce zajmuje Parnawa.

Popularne miasta: