Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Egiptu

Informacje ogólne

Egipt jest położony w Afryce Północno-Wschodniej. Egipt od wschodu graniczy z Izraelem i Strefą Gazy, od południa z Sudanem  i od zachodu z Libią. Do Egiptu należy od północy pasmo wybrzeża Morza Śródziemnego, a wschodu Morza Czerwonego.  

Najwięcej mieszkańców zamieszkuje deltę i dolinę Nilu, gdzie znajdują się najbardziej żyzne gleby. Językiem urzędowym jest arabski a obowiązująca waluta to funt egipski. Główne wyznanie to islam. Stolicą państwa jest Kair.

Obywateli polskich chcących udać się do Egiptu obowiązuje wiza turystyczna. Wiza wydawana jest na lotnisku, koszt wizy ważnej przez 1 miesiąc to 15 USD.

Jak dojechać?

Z Polski do Egiptu najlepiej udać się samolotem. Bezpośrednie połączenia oferują loty czarterowe wykupione przez biura podróży. Możliwe jest zorganizowanie lotu na własną rękę, wiąże się to jednak z koniecznością przesiadki, zazwyczaj we Frankfurcie lub Paryżu.  Ceny biletów kupowanych z wyprzedzeniem zazwyczaj zaczynają się od 800 pln. Warto jest wypatrywać korzystnych promocji.

Informacje dla kierowców

W Egipcie obowiązuje ruch prawostronny. Należy pamiętać, że Egipcjanie często jeżdżą  niebezpiecznie, nie przestrzegając przepisów drogowych.  Polski kierowca  może ubiegać się o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie posiadanego dokumentu, można wykupić również Carnet de Passages en Douane, uprawniający do podróży własnym autem po Egipcie. Kierowcy chcący wypożyczyć auto muszą mieć ukończony 25 rok życia. Wszystkie samochody muszą być wyposażone w gaśnice oraz trójkąt ostrzegawczy.

Transport w Egipcie

Podróżując po Egipcie, najdogodniej jest skorzystać z usług linii autobusowych. Sieć dalekobieżnych połączeń autobusowych jest bardzo dobrze rozwinięta Przewoźnicy zapewniają transport w komfortowych warunkach klimatyzowanymi pojazdami.

Połączenia kolejowe nie jest tak rozwinięte, a standard podróży jest zdecydowanie niższy.

Atrakcje turystyczne

Egipt to bardzo popularny kierunek turystyczny. Kraj leży w strefie suchego klimatu zwrotnikowego, dzięki czemu przez większą część roku dni są słoneczne i gorące.

Egipt to kraj słynący przede wszystkim z zabytków. Każdy będąc w Egipcie powinien zobaczyć piramidy Cheopsa i Chefrena w Gizie, odwiedzić Dolinę Królów czy wybrać się do Aleksandrii. Koniecznie należy także odwiedzić barwny suk czyli targ w Kairze.

Egipt przyciąga turystów również piaszczystymi plażami i ciepłym morzem. Szczególnie znane są nadmorskie kurorty Sharm el Sheikh z przepięknymi rafami koralowymi i Hurghada. Wybrzeże egipskie oferuje wiele atrakcji: możliwość uprawiania sportów wodnych, interesujące życie nocne. Jeżeli turystom znudzi się plażowanie, mogą udać się na  przejażdżkę quadami po pustyni, która gwarantuje niezapomniane przeżycia.

Wyznaczanie trasy