Kuchnia egipska
Kuchnia egipska jest dość zróżnicowana. Nie brakuje w niej inspiracji kulinarnych zaczerpniętych z Syrii, Palestyny, Turcji czy Grecji. Na południu kraju dominuje pikantna kuchnia północno-afrykańska.
Egipcjanie preferują dania mięsne i warzywne. Przygotowywane przez nich posiłki są zdrowe, nieskomplikowane i przygotowywane ze świeżo zebranych owoców oraz warzyw. Ponadto chętnie sięgają po cebule, czosnek, groszek, fasolę, pora, ogórka oraz sałatę w asyście sosu z oliwy i octu. Z owoców bardzo lubią spożywać figi, winogrona, daktyle i granaty. Nie zapominają również o tym, że potrawy powinny być aromatyczne i często używają imbiru, kminku, kolendry, sproszkowanego czosnku i kurkumy.
Tradycyjne potrawy
Dania egipskie przygotowuje się z jagnięciny, wołowiny, baraniny i drobiu. Zazwyczaj podaje się je z warzywami. Egipcjanie są wyznawcami islamu i nie jadają wieprzowiny (uważają, że jest nieczysta). Najpopularniejsze potrawy egipskie to harisa (aromatyczny pomidorowy sos z jajkami i cebulą), hummus (sezamowo-grochowy sos), kofta egipska, shoarma (chlebek pita z kawałkami marynowanej jagnięciny i sałatką), molochija (gęsta zupa przypominająca smakiem zupę szczawiową) oraz tabbula (sałatka z kaszą kuskus, cebulą i ziołami).
Będąc w Egipcie, w miejscowościach nadmorskich, należy spróbować świeżej ryby. W zależności od upodobań, możemy wybrać rybę przyrządzoną na grillu lub kanapki z małymi pulpecikami przygotowanymi z ziaren ciecierzycy, cebuli i pomidorów (falafel lub ta’amija).
Desery i napoje
Egipcjanie podczas spożywania posiłku piją bardzo dużo herbaty i kawy. Te bardzo mocno słodzone napoje podaje się w małych filiżankach. Natomiast na deser najczęściej wybierają mahallabiyya, czyli ryżowy pudding z pistacjami.