Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Egipcie

Położenie
Egipt to kraj położony w Północno-Wschodniej Afryce, z półwyspem Synaj, w zachodniej Azji. Państwo graniczy na południu z Sudanem, na zachodzie z Libią oraz na północnym wschodzie z Izraelem i Strefą Gazy. Od północy kraj oblewają wody Morza Śródziemnego, a od wschodu wody Morza Czerwonego. Powierzchnia Egiptu liczy ponad 1 mln km kw. Państwo zamieszkuje ponad 82 mln osób, około 90 % z nich to muzułmanie, głównie sunnici.
 
Ukształtowanie terenu
Egipt jest krajem pustynnym. Aż 94% powierzchni zajmują pustynie (żwirowe, kamieniste i piaszczyste). Natomiast Półwysep Synaj jest obszarem pustynnym, półpustynnym i górzystym. Większą część Egiptu pokrywają wyżyny, ale ich średnia wysokość wynosi 250-320 m n.p.m. Największymi wyżynami są Pustynia Libijska (Pustynia Zachodnia) i usytuowana na północno-zachodnim krańcu państwa Wyżyna Libijska. We wschodniej części Egiptu znajduje się wyżynna Pustynia Arabska, która przechodzi w niewysokie pasma gór skalistych poprzecinane suchymi dolinami. Najważniejszymi nizinami są Nizina Libijska, która jest przedłużeniem Pustyni Libijskiej i silnie nawodniona Delta Nilu. Najbardziej żyznym terenem Egiptu jest Dolina Nilu, w której skupia się całe rolnictwo. Natomiast na Półwyspie Synaj znajdują się jedynie obszary górskie w kraju. Najwyższym tutejszym szczytem jest Góra Świętej Katarzyny (2642 m n.p.m.). 
 
Podstawowe informacje
W Arabskiej Republice Egiptu językiem urzędowym jest język arabski, ale można również swobodnie posługiwać się językiem angielskim. Obowiązującą walutą jest funt egipski (EGP).  Stolicą kraju jest Kair, a  główne i największe miasta to m.in. wspomniany już Kair, Aleksandria, Giza, Szubra al-Chajma i Port Said.  
 
Dojazd
Do Egiptu możemy dotrzeć samolotem lub samochodem. Wykupując wycieczkę w biurze podróży nie musimy martwić się o lot, ponieważ jest on wliczony w cenę. Organizując wczasy samodzielnie musimy pamiętać, że z Polski do kraju faraonów nie ma bezpośrednich połączeń. Dlatego, należy liczyć się z przesiadkami np. w Berlinie czy Londynie. Międzynarodowe lotniska znajdują się w Kairze i Aleksandrii, skąd można zamówić przelot do Sharm el-Sheikh Luksoru, Hurghady czy Asuanu. Za bilet na 4-godzinny lot zapłacimy od 800 do 3000 złotych. Jednak obecnie zdecydowanie taniej wyjdzie zakup wycieczki zorganizowanej w biurze podróży. Jeśli zdecydujemy się na podróż samochodem będziemy potrzebowali międzynarodowego prawa jazdy, dokumentów rejestracyjnych pojazdu, ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i „carnet de passage en douane” (paszport samochodu, który umożliwia wjazd do Egiptu bez opłaty cła). Kolejną ważną informacją jest to, że Egipcjanie nie wydają zezwoleń na wjazd samochodów z silnikiem diesla i samochodów terenowych oraz, że benzynę bezołowiową można zatankować tylko w Kairze i Aleksandrii.  
 
Turystyka
Powodów, dla których warto pojechać do Egiptu jest dużo. W krainie wiecznego słońca każdy znajdzie coś dla siebie. Chętnie przyjeżdżają tu pasjonaci nurkowania, udanego wypoczynku i starożytności. Część osób przyciągają urokliwe kurorty turystyczne z niesamowitymi plażami, błękitnym morzem, w którego głębiach znajdują się najpiękniejsze na świecie rafy koralowe. Pozostałych kuszą okazałe zabytki, będące pozostałością po jednej z najstarszych cywilizacji świata. Bezapelacyjnie wizytówką Egiptu są piramidy - Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz Sfinks. Herodot określił to wyjątkowe państwo „darem Nilu”. Najsłynniejszymi stanowiskami archeologicznymi ze świątyniami i grobowcami są te położone w Tebach oraz Abu Simbel. Turyści najchętniej odwiedzają Hurghadę, Sharm el Sheikh, Kair, Luksor, Gizę oraz Dahab. Współczesna kultura egipska zdominowana przez islam jest bardzo ciekawa razem ze swoimi zwyczajami. Ponadto targując się na bazarze lub paląc sziszę w kawiarniach poznamy smak Egiptu. 
Popularne miasta: