Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Egipt – regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny
Zgodnie z Konstytucją Arabskiej Republiki Egiptu państwo jest podzielone na 29 muhafaz (gubernatorstw), które dzielą się na okręgi, wsie i miasta. Są to: Aleksandria, Asuan, Asjut, Al-Buhajra, Bani Suwajf, Kair, Ad-Dakahlijja, Damietta, Fajum, Prowincja Zachodnia, Giza, Ismailia, Kafr asz-Shajch, Matruh, Al-Minja, Al-Minufijja, Nowa Dolina, Synaj Północny, Port Said, Al-Kaljubijja, Kina, Prowincja Morza Czerwonego, Prowincja Wschodnia, Sauhadż, Synaj Południowy, Suez, Luksor, Heluan i As-Sadis min Uktubar. 
 
Regiony turystyczne
Najpopularniejszymi regionami turystycznymi, idealnymi na wakacje są:
 
Wybrzeże Morza Czerwonego – tutejszym głównym ośrodkiem turystycznym jest popularna Hurghada. W odległości ok. 25 km na północ od tego wielkiego kurortu znajduje się inny malowniczy kurort o nazwie El Gouna, który został wybudowany przez twórcę Eurodisneylandu. Rajem dla nurków jest Safaga pełna pięknych raf koralowych. 
 
Półwysep Synaj – ten należący do Azji półwysep kryje w sobie moc atrakcji. W południowej części półwyspu znajduje się popularne miasto i kurort Szarm el-Szejk. Osoby, które chcą odkupić swoje grzechy mogą to zrobić podczas nocnego wejścia na górę Mojżesza. Wspinaczka na najwyższy szczyt góry Synaj (2285 m n.p.m.) zaczyna się przy Klasztorze św. Katarzyny. 
 
Egipt Zachodni - niewątpliwy urok tego rejonu znajduje się w Pustyni Zachodniej (Saharze) i w oazach. Tutejsze miasta i miasteczka położone wśród piasków i palmowych gajów są piękne. Jednak daleko im do bezkresnych piasków czy kamieni. Na Pustyni Zachodniej znajdują się cztery wewnętrzne oazy: Baharija, Farafra, Dachla i Charga. 
 
Dolina Nilu - żyzna dolina Egiptu, która otacza rzekę Nil i jest przez nią nawadniana. Ciągnie się ona od Jeziora Nasera aż po Kair, po czym przechodzi w Deltę Nilu.
 
Delta Nilu – tworzą ja dwa główne ramiona Nilu: Damietta i Rosetta oraz przybrzeżne zalewy, jeziora i kanały. Do największych miast Delty należą: Aleksandria, Kair, Damietta, Port Said, Damanhur, Tanta, Ismailia i Al-Mansura.
Popularne miasta: