Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Egipt – zabytki i atrakcje

Zabytki
Najcenniejsze zabytki egipskie znajdują się w stolicy kraju  - Kairze. Miasto nazywane jest "Matką Świata" i dzieli się na 14 dzielnic. Będąc w Kairze, warto zobaczyć Cytadelę, czyli majestatyczną twierdzę umiejscowioną na wzgórzu Mukkatom wraz z Meczetem Muhammada Alego, Meczetem an-Nasira Muhammada i licznymi muzeami. Na uwagę zasługuje również najstarsza część miasta, w której mieści się Dzielnica Koptyjska, Muzeum Koptyjskie oraz Kościół al Mu'alaqa (Zawieszony). Osoby, które chciałyby bliżej poznać sztukę egipską i islam koniecznie powinny udać się do Muzeum Egipskiego (Majdan at-Tahrir) i Muzeum Sztuki Islamu. 
 
Kolejnymi zabytkowym miejscami w Egipcie są: święte miasto wczesnochrześcijańskie Abu Mena i starożytne Teby, będące niegdyś stolicą Średniego i Nowego Państwa Egiptu. Kryją się tam świątynie, pałace w Karnaku i Luksorze oraz nekropole Doliny Królów i Doliny Królowych. Wspaniałymi zabytkami może poszczycić się również Nubia. Tutejsza świątynia Ramzesa II w Abu Simbel i sanktuarium Izis w File, należą do dziedzictwa światowego UNESCO. 
 
Będąc w Egipcie nie można pominąć Memfis z nekropolą oraz strefy piramid od Gizy do Dahszur. Dookoła stolicy Starego Państwa usytuowany jest zespół cmentarny, który składa się z grobów skalnych, mastab, świątyń i piramid (Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz majestatycznego Sfinksa).   
 
U podnóża góry Synaj, znanej ze Starego Testamentu, znajduje się klasztor prawosławny św. Katarzyny. Cały tutejszy obszar jest uznawany za święty przez trzy słynne religie: chrześcijaństwo, islam i judaizm. 
 
Atrakcje turystyczne
Poza wspaniałymi zabytkami, Egipt ma do zaoferowania wiele innych atrakcji turystycznych. Najważniejszą z nich jest wypoczynek w Hurghadzie, El Gouan, Szarm el-Szejk, Asuan nad Morzem Czerwonym. To właśnie do tych popularnych kurortów przyjeżdżają fanatycy kąpieli słonecznych, sportów wodnych, nurkowania i nocnego życia. Na półwyspie Synaj znajduje się Podwodny Park Narodowy Ras Muhammad ze wspaniałą rafą koralową, do którego możemy dotrzeć z Szarm el-Szejk. 
 
Jednym z najlepszych sposobów zwiedzania Egiptu jest rejs po Nilu. Żeglując wzdłuż brzegów Doliny Nilu można podziwiać tutejszą bujną roślinność, wydmy oraz zwiedzić budowle i pomniki starożytnego Egiptu, tj. Kom Ombo czy Abu Simbel, które bez wątpienia powinien zobaczyć każdy turysta. 
 
W południowej części Sahary (Pustyni Zachodniej) znajduje się Park Narodowy Elba, który dzięki położeniu między regionami tropikalnymi a pustynnymi jest unikalnym ekosystem. Oprócz najbogatszej roślinności w całym Egipcie, spotkamy tutaj również subsaharyjskie gatunki zwierząt (m.in. wielbłądy). 
 
Ciekawe miejsca
Miłośnicy starożytności, koniecznie powinni odwiedzić Sakkarę, która jest uznawana za najstarszą na świecie murowaną budowlę. Ta niesamowita sześciopoziomowa piramida Dżosera, została zaprojektowana przez architekta Imhotepa.
 
Warto zobaczyć również dwie najatrakcyjniejsze oazy egipskie. Pierwsza to Oaza Siwa, będąca zieloną wyspą pełną źródeł mineralnych, słonych jezior oraz gajów palmowych i oliwnych. Jej głównym miastem jest Shali, gdzie znajduje się Świątynia Wyroczni, z której porad korzystał Aleksander Wielki. Druga to średniowieczna Oaza Dakhla, w której znajduje się ponad 500 źródeł mineralnych, w tym Bir Tarfawi i Bir Al-Gebel. Z niej najłatwiej dostać się na Białą Pustynię, gdzie znajduje się niezliczona ilość pięknie wyrzeźbionych przez wiatr formacji skalnych oraz skał kredowych, które uległy erozji i zamieniły się, w rzeźby zwane jadrangi. 
Popularne miasta: