Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Chicago

Informacje ogólne i położenie

Chicago to miasto w Stanach Zjednoczonych, położone w stanie Illinois, nad jeziorem Michigan. Trzeci największy ośrodek miejski w USA, równocześnie największe skupisko Polaków oraz osób polskiego pochodzenia poza Polską. Zamieszkiwane przez ok. 2,7 mln ludzi. Jest głównym ośrodkiem gospodarczym, biznesowym, naukowym i kulturalnym Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych.

Podróż samochodem

Podróżując samochodem po Chicago należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. W stanie Illinois obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci do 8 lat w fotelikach lub na siedziskach. Na drogach szybkiego ruchu i autostradach ograniczenie prędkości wynosi 65 mph, w terenie niezabudowanym – 55 mph, w mieście – 30 mph, na osiedlach miejskich – 15 mph, a w pobliżu szkół – 20 mph.

Przez Chicago przebiegają międzystanowe autostrady nr 55, 57, 65, 80, 88, 90, 94, 190, 290, 294 i 355, którymi dotrzeć można do największych amerykańskich miast. Główne drogi prowadzące do centrum miasta noszą nazwy pochodzące od najsłynniejszych polityków – np. Eisenhowera czy Kennedy'ego. Parkowanie w niedozwolonym miejscu grozi jego odholowaniem. W przypadku nieodebrania pojazdu do 15 dni traci się do niego prawo.

Podróż pociągiem

Główny dworzec kolejowy to Union Station, który obsługuje pociągi dalekobieżne, regionalne i podmiejskie. Najwięksi przewoźnicy to Amtrak i Metra. Obsługują połączenia do takich miast jak Nowy Jork, Waszyngton, Nowy Orlean, Los Angeles czy Seattle. Stacją obsługującą wyłącznie połączenia regionalne jest Ogilvie Transportation Center.

Podróż autobusem

W mieście znajduje się kilka dworców autobusów, z których największy to dworzec obsługujący połączenia dalekobieżne firmy Greyhound przy ulicy Harrisona. Połączenia regionalne zapewnia przewoźnik Pace. Obsługuje ponad 200 tras w obrębie stanu Illinois i okolic.

Podróż samolotem

Ok. 25 kilometrów na północny zachód od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy Chicago-O'Hara – drugie najbardziej ruchliwe lotnisko na świecie. Obsługuje wiele połączeń lokalnych oraz międzynarodowych, w tym LOT do Warszawy. Można tu dotrzeć np. metrem.

Komunikacja miejska

Dużą rolę w transporcie wewnątrz miasta odgrywa metro Chicago L – składające się z 8 linii, z których większość przebiega ponad ziemią oraz kolej podmiejska Metra – kilkanaście linii. Komunikację wspomaga ponad 150 linii autobusowych CTA oraz charakterystyczne żółte taksówki.

Atrakcje turystyczne

Największe atrakcje Chicago to Park Milenijny nad jeziorem Michigan, 440-metrowy drapacz chmur Willis Tower (dawniej Sears Tower) czy taras widokowy na 94. piętrze John Hancock Center. Warto odwiedzić również Muzeum Historii Naturalnej, Grant Park z jedną z największych fontann na świecie, a także wybrać się w rejs statkiem wycieczkowym po jeziorze Michigan.

Wyznaczanie trasy