Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Chicago

W jakich sektorach można znaleźć zatrudnienie?
Chicago to jedno z największych skupisk polonijnych na świecie. Znajdują się tu polskie sklepy, szkoły, instytucje kulturalne i firmy. Rynek pracy, który po 2008 roku znalazł się w wielkim kryzysie, obecnie odżywa. Polacy najłatwiej znajdują zatrudnienie w kilku branżach. Są to: budownictwo, transport, opieka nad dziećmi i chorymi oraz pomoc domowa.

Warunki zatrudnienia Polaków
W pierwszej z wymienionych profesji poszukuje się murarzy, dacharzy oraz pracowników wykonujących prace na wysokościach. Zarobki są zróżnicowane – wahają się od 10 do 50 dolarów na godzinę. Z kolei praca w charakterze kierowców ciężarówek wymaga posiadania amerykańskiego prawa jazdy i doświadczenia na tamtejszych trasach, choć można tu osiągnąć wysokie zarobki. Opiekunka do dziecka może natomiast liczyć na około 15 dolarów za godzinę.

Gdzie szukać ofert pracy?
Najszybszym sposobem znalezienia zatrudnienia w Chicago w wypadku Polaków jest sieć znajomych. Firmy budowlane na przykład chętnie oferują pracę osobom z polecenia, zwłaszcza posiadającym odpowiednie doświadczenie. Ponadto źródłem zdobywania informacji o możliwości zatrudnienia są lokalne polonijne gazety i portale internetowe. Pomocy może udzielić również Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie (Polish American Association) i polskie parafie (zwłaszcza słynny kościół świętego Jacka w polskiej dzielnicy Jackowo).

O czym warto pamiętać?
W poszukiwaniu zatrudnienia w Chicago należy przede wszystkim rozważyć, czy interesuje nas praca sezonowa, czy też stała. W pierwszym wypadku bardzo dobra znajomość języka oraz posiadanie amerykańskich dokumentów (np. prawo jazdy) nie są bardzo istotne. Jeśli natomiast chodzi o znalezienie legalnego zatrudnienia w dłuższej perspektywie – odpowiednie kwalifikacje i język okażą się niezbędne. 

Popularne miasta: