Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Chicago

Lokalizacja
Chicago to duże miasto położone w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, nad jeziorem Michigan. Zajmuje ono większość powierzchni hrabstwa Cook w stanie Illinois i stanowi jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczo-kulturowych USA.

Historia miasta
Początki formalnego istnienia miasta sięgają XIX wieku, kiedy to w 1833 roku Chicago otrzymało prawa miasteczka, a w 1837 oficjalne prawa miejskie. Autochtoniczną ludnością pierwotnie zamieszkującą to terytorium byli Indianie z plemienia Illinois. Początkowy wygląd miasta uległ zmianie po wielkim pożarze w 1871 roku, w którym spłonęła niemal cała drewniana zabudowa, a na jej miejsce powstała architektura murowana. Charakterystycznym rozwiązaniem nowego budownictwa stały się słynne drapacze chmur. Szybkie tempo przemysłowo-kulturowego rozwoju miasta spowodowało również gwałtowny wzrost liczby ludności, która w 1910 roku sięgnęła już 2, 2 miliona, a obecnie wynosi około 2 695 598 mieszkańców.

Co warto wiedzieć i zobaczyć
Chicago to jedno z największych na świecie skupisk polonii. Typowo polską dzielnicą jest Polish Village, zwana Jackowem (od kościoła świętego Jacka). W całym mieście można jednak odnaleźć ślady działalności naszych rodaków. Należą do nich liczne instytucje i organizacje, jak na przykład Związek Podhalan czy Związek Narodowy Polski z własną stacją radiową WPNA oraz gazetą „Polish Daily News”. Ważnym miejscem jest również na przykład Muzeum Polskie w Ameryce.

Najważniejsze atrakcje turystyczne miasta to między innymi Lincoln Park, czyli wielki miejski park z oryginalnym zoo, wspaniałymi ogrodami, muzeami i kawiarenkami czy Instytut Sztuki w Chicago zlokalizowany w Grant Park (z ogromną kolekcją malarstwa, zwłaszcza impresjonistycznego). Dużą popularnością cieszy się  znany, obszerny kompleks  turystyczny, czyli Museum Campus Chicago przy ulicy Lake Shore Drive. Obejmuje on Muzeum Historii Naturalnej, Akwarium Shedda oraz Planetrium Adlera.  W pierwszym z nich można znaleźć interesujące zbiory archeologiczne i paleontologiczne, między innymi szkielet tyranozaura. Z kolei Akwarium Shedda daje wyjątkową okazję do obejrzenia kilkudziesięciu tysięcy gatunków ryb, ssaków wodnych, płazów i gadów. Miejscem często odwiedzanym przez turystów jest również stadion Soldier Field.

Popularne miasta: