Mapa Brukseli
Bruksela jest stolicą Belgii. Należy do najważniejszych miast w Europie. Jest stolicą Unii Europejskiej, siedzibą NATO i Euroatomu. Leży w środkowej części Belgii, nad rzeką Senne. Pełni rolę finansowego, kulturalnego i naukowego centrum Belgii. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Krzyżują się tu autostrady N1 – N9 , trasy europejskie: E14, E40 i E411 i liczne krajowe i międzynarodowe linie kolejowe. W Brukseli początek mają kanały Bruksela – Scheldt łączący Brukselę z rzeką Scheldt i Bruksela – Charleroi, łączący Brukselę z przemysłowym rejonem Walonii. W pobliżu miasta znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: Bruksela (dawniej Zavetem) i Bruksela – Charleroi.
Podział administracyjny
Bruksela jest miastem na prawach gminy. Stanowi centrum Regionu Stołecznego Brukseli, w którego skład wchodzi 18 innych gmin. Bruksela dzieli się na część Dolną i Górną. W części Dolnej znajduje się historyczne centrum. W części Górnej znajduje się siedziba parlamentu, budynki rządowe, luksusowe hotele, parki, ogrody i eleganckie sklepy.
Transport miejski
Po Brukseli można poruszać się autobusami, tramwajami, metrem i pociągami podmiejskimi. Linie autobusowe, tramwajowe i metro obsługuje firma STIB. Autobusy i tramwaje zatrzymują się tylko na żądanie – w pojeździe należy przycisnąć odpowiedni przycisk, a na przystanku pomachać. Ze względu na duże natężenie ruchu bardzo popularna jest jazda rowerem.
Metro posiada 4 linie i można się nim dostać do najważniejszych punktów miasta i atrakcji turystycznych. Głównymi stacjami przesiadkowymi są Zuidstation Gare di Midi i Gare Centrale . Stacje są oznaczone biała literą „M” na niebieskim tle.Linie autobusowe dzielą się na dzienne i nocne. Linie nocne oznaczone są literą „N” i numerem. Na lotnisko kursują dwie specjalne linie – dzienna i nocna.
W Brukseli funkcjonuje system zintegrowany, czyli jeden bilet na autobusy, tramwaje i metro. Bilet jednoprzejazdowy kosztuje ok. 1,9 – 2,3 euro. Dostępne są bilety na 5 lub 10 przejazdów oraz jeden, dwa lub trzy dni. Bilety można kupić w kioskach, automatach lub u kierowców. Turyści mogą korzystać karty z Brussels Card. Umożliwia ona korzystanie z komunikacji miejskiej z wyjątkiem linii kursujących na lotnisko oraz upoważnia do wstępu do 25 muzeów. Przy korzystaniu z transportu miejskiego bilet zakodowany na karcie musi zostać za każdym razem skasowany. Karta na 1 dzień kosztuje 24 – 28 euro, na 2 dni 34 – 40 euro, na 3 dni 40 – 48 euro. Można ją kupić w punktach informacji turystycznej, muzeach i hotelach.
Samochodem po Brukseli
Centrum Brukseli to tzw. strefa 30 (zone 30). Mieści się ona wewnątrz Pentagonu, czyli obwodnicy otaczającej ścisłe centrum Brukseli. W ramach tej strefy obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Parkować można tylko w wyznaczonych miejscach. Parkingi są płatne, oznaczone literą „P” na niebieskim tle. Plan strefy 30 można znaleźć na oficjalnej stroni Brukseli: www.brussels.be. Obszar wokół Grand Place to strefa wyłączona z ruchu. Parkować mogą tam jedynie mieszkańcy, służby medyczne, zaopatrzenie i pojazdy ze specjalnym zezwoleniem.
Dworce kolejowe i autobusowe
Bruksela posiada 3 duże dworce kolejowe: Centralny, Południowy i Północny.
Dworzec Centralny (Brussel Centraal) znajduje się w samym centrum miasta, niedaleko głównej stacji metra Gare Centrale. Obsługuje głównie połączenia krajowe do niemal wszystkich większych i mniejszych miast Belgii, pociągi regionalne i połączenia międzynarodowe.
Dworzec Południowy (Brussel Zuid lub Brussel Midi) znajduje się przy Place Victor Horta 26, w pobliżu stacji metra Gare du Midi. Obsługuje superszybkie pociągi międzynarodowe do Londynu, Amsterdamu, Paryża, Kolonii i Frankfurtu oraz połączenia krajowe i międzynarodowe.
Dworzec Północny (Brussel Noord) znajduje się w dzielnicy Schaerbeek. Można do niego dotrzeć tramwajem. Na stacji Brussel Noord zatrzymują się pociągi międzynarodowe odjeżdżające z Dworca Centralnego i Południowego oraz superszybkie pociągi do Frankfurtu.
Zabytki i atrakcje
Bruksela jest nazywana Sercem Europy. Znajduje się tu siedziba Unii Europejskiej, NATO oraz siedziby wielu organizacji międzynarodowych. Symbolem miasta są Manneken Pis – figurka siusiającego chłopca. Trochę mniej znana jest Jeanneke Pis – figurka siusiającej dziewczynki. Do symboli Brukseli należy Atomium – model kryształu żelaza, powiększony 150 miliardów razy. Sercem Brukseli jest Grand Place – rynek przy którym znajduje się Hetel de Ville – ratusz, Maison du Roi – Dom Królewski i zabytkowe kamienice cechowe. Co dwa lata pośrodku placu powstaje przepiękny, różnokolorowy dywan z kwiatów Begonii. Najważniejszymi zabytkami sakralnymi są: gotycka katedra św. Michała, kościół Notre Dame du Sablon i kościół św. Jana Baptysty. Jeżeli chodzi o muzea warto odwiedzić Muzeum Miejskie w Domu Królewskim, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Victora Horty i Królewskie Muzeum Sztuki Dawnej z obrazami najsłynniejszych malarzy holenderskich i flamandzkich. Niedaleko Brukseli znajduje się Waterloo – miejsce ostatecznej klęski Napoleona.
Mapy
-
Mapy