Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Brukseli

Podstawowe informacje
Bruksela jest stolicą Królestwa Belgii, a także Unii Europejskiej. Miasto leży nad rzeką Senne, w środkowej części kraju. Cała aglomeracja miejska liczy ponad milion mieszkańców. Niewątpliwie metropolia stanowi administracyjne i kulturalne centrum Belgii, ale także całej Europy. Miasto jest bowiem siedzibą nie tylko rodziny królewskiej i parlamentu, lecz również najważniejszych instytucji UE i NATO. Co więcej, Bruksela to miasto sztuki i nauki – mieszczą się tu między innymi dwa uniwersytety, Biblioteka Królewska czy Królewskie Akademie Umiejętności.

Historia miasta
Dzieje miasta sięgają końca X wieku. Z osady obronnej Bruksela szybko ewoluowała w ważny ośrodek handlowy. W XIII wieku miasto zyskało pozycję stolicy królestwa Brabancji. Między XV i XVIII wiekiem znajdowało się pod panowaniem Habsburgów, potem zaś było częścią Austriackich Niderlandów. W latach 1789 – 1791 w Brukseli trwało powstanie antyaustriackie. Na początku XIX wieku miasto (podobnie jak cała Belgia) dostało się pod panowanie francuskie, po upadku Napoleona zaś wraz z Holandią weszło w skład Królestwa Zjednoczonych Niderlandów.

Po zwycięskim powstaniu antyholenderskim i proklamowaniu niepodległej Belgii Bruksela w 1830 roku została oficjalną stolicą tego kraju. Od tego czasu rozpoczęła się gruntowna przebudowa miasta. Metropolia całkowicie utraciła charakter obronny i stała się nowoczesnym miastem. Podczas II wojny światowej miasto uległo zniszczeniom podczas bombardowań. Po 1945 roku Bruksela przejęła funkcję głównej siedziby najważniejszych europejskich instytucji. W 1958 roku zostało tu założone EWG, a w 1967 roku stolica Belgii została oficjalną siedzibą NATO.

Atrakcje turystyczne
Każdy turysta odwiedzający stolicę Belgii musi zobaczyć figurę „manneken pis”, czyli „siusiającego chłopca” – pomnik z brązu będący swoistym symbolem miasta. Ma on upamiętniać wyczyn młodzieńca, który niegdyś ocalił metropolię przed wysadzeniem w powietrze.  

Zabytkowa część Brukseli to przede wszystkim budowle znajdujące się przy Grand Place – wspaniałe kamienice czy Ratusz z XV wieku. Ponadto warto zobaczyć zespół pałacowy – Dom Króla i Pałac Królewski. Z budownictwa sakralnego na uwagę zasługują przede wszystkim Katedra świętego Michała i świętej Guduli oraz gotycki Kościół Notre-Dame du Sablon.

Do ważniejszych atrakcji Brukseli należy również Atomium, czyli olbrzymi model kryształu żelaza. Na jego szczyt można się dostać specjalną windą i stamtąd podziwiać panoramę miasta. Nieopodal znajduje się również słynna Mini Europa – makieta przedstawiająca miniatury budowli z różnych europejskich miast.

Popularne miasta: