Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Bruksela - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Zwiedzanie Brukseli z pewnością warto rozpocząć od najważniejszych zabytków tego miasta. Sercem metropolii jest średniowieczny Grand Place, przy którym mieszczą się wspaniałe zabytkowe kamienice w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym. Nieopodal rynku miejskiego znajduje się również słynna figura Manneken Pis, czyli Sikającego Chłopca. Statua pochodzi z XVII wieku i wiąże się z nią kilka legend. Chłopiec posiada kilkaset szat, w które jest przystrajany z różnego rodzaju okazji.

Inne ważne zabytki Brukseli to wspaniałe obiekty sakralne. Na wzgórzu Treurenberg mieści się gotycka Katedra św. Michała i św. Guduli, ozdobiona pięknymi witrażami. Na placu Grand Sablon znajduje się natomiast Kościół Notre-Dame du Sablon, wybudowany w stylu brabanckiego gotyku. Ślady dawnego obronnego charakteru miasta widoczne są natomiast w budynku zwanym Czarną Wieżą.

Ciekawe miejsca
W Brukseli znajduje się wiele interesujących miejsc. Na szczególną uwagę zasługują miejskie muzea, na przykład Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, gdzie wystawia się dzieła takich mistrzów, jak Cranach, Bruegel czy Rubens, ale także prace malarzy nowoczesnych Gaugina czy Degasa. Innym znanym obiektem jest Pałac Sztuk Pięknych. Ponadto warto zobaczyć Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek czy Muzeum Kakao i Czekolady.

Osobne miejsce na mapie Brukseli zajmuje oczywiście dzielnica europejska, gdzie mieszczą się takie instytucje, jak siedziba Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Komitetu Regionów, NATO. Przy Placu Luksemburskim usytuowany jest Europarlament.

Atrakcje turystyczne
Znane atrakcje turystyczne Brukseli to również Atomium w dzielnicy Laeken, czyli wysoki pomnik kryształu żelaza. Ma on upamiętniać wszystkie osiągnięcia fizyki kwantowej. Budowla została wyposażona w specjalną windę, którą można dostać się na sam szczyt, a stamtąd podziwiać widok całego miasta.

W Bruparku z kolei mieści się słynna Mini Europa, gdzie znajdują się miniatury znanych budowli z siedemdziesięciu europejskich miast, np. Krzywa Wieża z Pizy, Big Ben z Londynu czy Akropol.

Wycieczki
Brukselę z pewnością warto zwiedzać na własną rękę, zwłaszcza jeśli zaplanujemy wyjazd odpowiednio wcześniej. W takim wypadku mamy szansę na zakup biletu lotniczego w promocyjnej cenie. Na przykład linie Wizz Air oferują loty z Warszawy już za 59 zł.

Kolejnym krokiem będzie znalezienie noclegu. Jeśli nie mamy dużego budżetu, najlepiej będzie poszukać hostelu. Choć ceny w stolicy Belgii nie należą do najniższych, jest szansa, że uda się znaleźć nocleg nawet za około 20 euro. Przy zwiedzaniu miasta warto wykupić specjalną Brussel Card, która zapewnia zniżki na wstępy do muzeów i innych obiektów turystycznych.

Jeśli chodzi o wyjazdy organizowane przez biura podróży, często można spotkać się z ofertą kilkudniowego zwiedzania stolic krajów Beneluxu za około 1200 – 1300 zł. W cenie mieszczą się śniadania, przejazdy, a także noclegi w dwuosobowym pokoju.

Popularne miasta: