Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Brukseli

Niezbędne formalności
Podjęcie pracy w Brukseli nie wymaga posiadania specjalnego pozwolenia. Jednak w wypadku pobytu przekraczającego 8 dni należy wypełnić specjalną deklarację przybycia (nie dotyczy to osób zatrzymujących się w hotelach i pensjonatach). Ponadto pobyt dłuższy niż 3 miesiące musi zostać odpowiednio uzasadniony. Jeśli powodem jest zatrudnienie, należy wystąpić o kartę pracy B oraz o BIVR, czyli dokument pobytu, którego ważność jest równa okresowi trwania umowy o pracę.

Gdzie szukać pracy?
Bruksela to nie tylko stolica Królestwa Belgii, ale także główne miasto Unii Europejskiej. Wysoko wykwalifikowani pracownicy mogą zatem starać się o pracę w różnych instytucjach unijnych. Informacje na ten temat można znaleźć w Europejskim Urzędzie Doboru Kadr (EPSO). Na stanowiska urzędnicze organizuje się specjalne konkursy otwarte.

Ponadto Bruksela to prężnie rozwijająca się metropolia, w której znajduje się dobrze prosperująca baza hoteli, restauracji, pubów i kawiarni. Można zatem próbować znaleźć zatrudnienie w charakterze pokojówki, sprzedawcy, kelnera czy barmana.

Co więcej, na rynku pracy poszukiwani są pracownicy budowlani, mechanicy czy spawacze.

Zarobki
Jeśli chodzi o zarobki, płaca minimalna w całej Belgii wynosi obecnie 1415 brutto miesięcznie. Budowlańcy zarabiają tu średnio 2340 euro, mechanicy 1730, sprzedawcy zaś 1278 euro. Sekretarka w instytucjach unijnych otrzymuje pensję w wysokości około 2000 euro.

Przydatne adresy i instytucje
Przydatne informacje na temat pracy w Brukseli można znaleźć na stronach EURES-u. Ponadto warto śledzić oferty pracy na portalach: jakjobsearch.monster.be, vacatu re.com, vdab.be, jobat.be, vedior.be, leforem.be. Zatrudnieniem w Brukseli zajmują się również Publiczne Służby Zatrudnienia Actris.

Popularne miasta: