Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Brazylii

Informacje ogólne i położenie

Brazylia to państwo leżące w Ameryce Południowej, największe na kontynencie (zajmuje niemal połowę jego całej powierzchni) oraz piąte na świecie pod względem wielkości. Graniczy z Argentyną, Boliwią, Gujaną Francuską, Gujaną, Kolumbią, Paragwajem, Peru, Surinam, Urugwajem i Wenezuelą. Zamieszkiwana jest przez ponad 193 mln ludzi.

Kraj podzielony jest na 26 stanów i 1 dystrykt federalny (obejmujący stolicę Brasilię). Największe brazylijskie miasta to Sao Paulo (11,5 mln mieszkańców), Rio de Janeiro (6,5 mln), Salvador (3 mln), Brasilia (2,6 mln), Fortaleza (2,5 mln) i Belo Horizone (2,4 mln). Walutą obowiązującą w Brazylii jest real brazylijski. Większość mieszkańców (ponad 60 procent) to katolicy.

Podróż samochodem

W kraju powstaje coraz więcej dobrej jakości dróg, w tym autostrad. Są jednak nierównomiernie rozmieszczone. Najlepszej jakości trasy występują w dużych miastach i na ich przedmieściach. Im dalej od wielkich aglomeracji, tym drogi gorszej jakości – lokalnie także nieutwardzane, które w sezonie deszczowym mogą być nieprzejezdne.

Większość międzymiastowych tras to drogi zaledwie dwupasmowe, na których często tworzą się korki. Należy pamiętać o tym, że w brazylijskich stanach przepisy ruchu drogowego mogą się nieco różnić. Dużą atrakcją może być podróż Transamazoniką, czyli drogą przebiegającą przez tereny Amazonii. Głównie jednak ze względu na walory krajoznawcze, bo nawierzchnia momentami pozostawia wiele do życzenia. To trasa mierząca ponad 4 tysiące kilometrów.

Podróż autobusem

To zdecydowanie najlepszy sposób podróżowania, zwłaszcza dla turystów. Sieć połączeń jest bardzo gęsta, więc autobusem można dotrzeć w niemal wszystkie zakątki kraju. Im bardziej popularna trasa, tym więcej kursów i lepsze pojazdy. To bardzo wygodny środek transportu.

Autobusy podzielone są na kategorie, które określają ich standard. Najtańsze i najmniej wygodne są pojazdy convencional, nowocześniejsze oznaczone są jako executivo, a najbardziej luksusowe (rozkładane fotele, klimatyzacja i inne udogodnienia) to autobusy leito, choć bilet może być w tym przypadku nawet dwukrotnie droższy. Najwięksi przewoźnicy to np. Sao Geraldo, Cometa czy Motta.

Podróż samolotem

To zdecydowanie najwygodniejszy i najszybszy środek transportu. Przede wszystkim ze względu na dużą powierzchnię kraju i odległości między miastami. Największe lotniska pasażerskie znajdują się w Sao Paulo, Rio de Janeiro, Brasilii oraz Belo Horizone.

Na lokalnych trasach warto skorzystać z usług meksykańskich przewoźników, w tym największej linii lotniczej TAM Linhas Aereas lub Gol Transportes Aereos. Inne krajowe linie to Aeromexico czy Avianca Brazil. Najtańsze bilety dostępne są w sprzedaży internetowej, promocje często wynoszą nawet kilkadziesiąt procent.

Podróż pociągiem

Brazylia to bardzo duży kraj z siecią ok. 30 tysięcy kilometrów linii kolejowych, równocześnie pozbawiony jest niemal zupełnie połączeń pasażerskich. Na tak dużym terytorium wymienić można tylko dwie regularne trasy – Vitoria-Belo Horizonte oraz Paranagua-Kurytyba. Doliczyć można także kilka tras typowo turystycznych oraz koleje podmiejskie przy największych aglomeracjach.

Inne środki transportu

W dużych brazylijskich miastach działa komunikacja miejska. Szczególnie polecane jest korzystanie z metra, które znajdziemy w Sao Paulo, Rio de Janeiro, Brasilii, Belo Horizonte, Porto Alegre, Recife i Teresinie.

Atrakcje turystyczne

Choć Rio de Janeiro nie jest już stolicą kraju, to jednak wciąż uchodzi za najbardziej charakterystyczne miejsce w Brazylii. Atrakcji jest tutaj bez liku – słynne plaże Copacabana czy Ipanema, ogromny posąg Chrystusa czy najsłynniejszy karnawał na świecie.

Brazylia to także mniejsze, ale równie urokliwe miasteczka i kurorty. Wystarczy wspomnieć Paraty, które jest doskonałym przykładem piękna architektury kolonialnej, Armacao dos Buzios z piaszczystymi plażami, modnymi klubami i sklepami czy cały stan Bahia, słynący także z pięknych plaż oraz bogatej kultury ludowej.

Wyznaczanie trasy