Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Brazylia – regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny
Brazylia będąc państwem federacyjnym dzieli się na Dystrykt Federalny (Distrito Federal) ze stolicą Brasilią i 26 stanów (estado), które tworzą unię. Są to: Acre, Alagoas, Amapá, Amazonas, Bahia, Ceará, Espírito, Goiás, Maranhao, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Pará, Paraíba, Paraná, Pernambuco, Piauí Teresina, Rio de Janeiro, Rio Grande do Norte, Rio Grande do Sul, Rondônia, Roraima, Santa Catarina, Sao Paulo, Sergipe i Tocantins. 
 
Regiony turystyczne
Biorąc pod uwagę walory przyrodnicze, antropogeniczne i rozwój turystyki, Brazylia jest podzielona na pięć regionów turystycznych: 
 
Region Północno-Wschodni (Nordeste) – jest krainą wyżynną o słabo zróżnicowanej rzeźbie i niedoborze wilgoci. Wyjątkiem jest środkowa część stanu Bania, gdzie znajduje się pasmo górskie Serra Geral (1850 m n.p.m.).W Nordeste leżą najstarsze miasta Brazylii, tj. Salvador, Recife, Olinda czy Sao Luis. 
 
Region Południowo-Wschodni (Sudeste) – jest najważniejszym regionem turystycznym w Brazylii. Jego rzeźba jest bardzo niejednolita. Znajdziemy tutaj wyżyny, niziny i łagodne pochyłości. W części północno-zachodniej znajduje się las równikowy i drzewiasta sawanna. Sudeste jest podzielone na trzy podregiony: Rio de Janeiro, Sao Paulo i Minas Gerais. 
 
Region Południowy (Sul) – znajduje się w najbardziej wysuniętej na południe części Wyżyny Brazylijskiej. Tutejsze Ignacu i Seta Quedas są jednymi z największych wodospadów na świecie. Natomiast lasy araukariowe porastające bazaltowe płaskowyże dodają niesamowitego uroku tutejszemu krajobrazowi. Ogromną rolę w procesie zagospodarowania Sul odegrała imigracja z Europy. Do tej pory istnieją tutaj ośrodki, w których kultywuje się tradycję i folklor m.in. Vera Guarani, Prudentopolis (Polacy i Ukraińcy), Nova Petropolis, Doris Irmaos (Niemcy), Caxias do Sul, Bento Bonclaves (Włosi). 
 
Region Środkowo-Zachodni (Centro-Oeste) – większość krainy jest pokryta przez sawannę, a na pograniczu z Amazonia występują głównie lasy. Niedaleko granicy z Boliwią, w zachodniej części Centro-Oeste znajduje się największy w całej Ameryce Południowej obszar bagienny. Ponadto w tym regionie usytuowane są trzy parki narodowe: Pantanal Matogrossense, IIha do Bananal i Salto de Itiguara położony obok Brasili, czyli stolicy kraju. 
 
Region Północy (Amazonia) – zajmuje 42% obszaru Brazylii. Osadowa nizina ulokowana w centrum jest przecięta przez rzekę Amazonkę i jej dopływy. Ta wielka rzeka przy ujściu dzieli się na dwa ramiona. Między nimi znajduje się bagienna wyspa Majaró. Ok. 80% regionu porastają lasy równikowe. Mimo, iż Amazonia jest regionem bardzo atrakcyjnym ma słabo rozwiniętą bazę noclegową i komunikację. Do najważniejszych tutejszych ośrodków turystycznych należą miasto Belem i port rzeczny Manaus.  
Popularne miasta: