Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Brazylii

Położenie
Brazylia jest największym państwem w Ameryce Południowej i zajmuje 47,5% powierzchni tego kontynentu. Kraj znajduje się nad Oceanem Atlantyckim i graniczy z dziesięcioma państwami: Wenezuelą, Urugwajem, Argentyną, Boliwią, Kolumbią, Paragwajem, Surinamem, Gujaną, Gujaną Francuską i Peru. Federacyjną Republikę Brazylii zamieszkuje ponad 194 mln osób, z czego ponad połowę stanowią kreole i ludzie rasy białej.  Powierzchnia państwa wynosi 8511965 km kw. 
 
Ukształtowanie terenu
Brazylia jest krajem wyżynno-nizinnym. Południowo-wschodnie tereny kraju (ok. 60%) zajmuje Wyżyna Brazylijska. Na północy i północnym-zachodzie znajduje się Nizina Amazonki, a na północy widnieje Wyżyna Gujańska z najwyższym szczytem Brazylii - Pico da Neblina, (2994 m n.p.m.). W południowo-zachodniej części republiki leży fragment Niziny La Platy. Największą brazylijską rzeką jest Amazonka. Pozostałymi ważnymi rzekami są: Iguaçu, Paraná, Sao Francisco, Madeira, Tapajós, Rio Negro, Xingu i Tocantins. 
 
Podstawowe informacje
W Federacyjnej Republice Brazylii panuje demokracja konstytucyjna. Głową państwa i zarazem szefem rządu jest prezydent, wybierany w powszechnym głosowaniu co 4 lata. Obecnie na czele kraju stoi Dilma Rousseff. Językiem urzędowym jest język portugalski. Obowiązującą walutą jest real brazylijski (BRL, R$). Państwo jest podzielone na Dystrykt Federalny i 26 stanów. Stolicą Brazylii jest Brasilia. Do najludniejszych miast zalicza się: Sao Paulo, Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Porto Alegre i Recife. 
 
Dojazd
Najszybszym i w zasadzie jedynym sposobem na podróż z Polski do Brazylii jest skorzystanie z połączeń lotniczych. Do największego kraju Ameryki Południowej dolecimy bezpośrednio lotem czarterowym (oferowanym przez firmy Air Italy i Ella Re) lub z przesiadką we Frankfurcie, Amsterdamie, Paryżu, Zurichu czy Londynie. Najczęściej wybieranymi liniami lotniczymi są Alitalia, KLM, Lufthansa i Condor. Lot z Warszawy do Brazylii łącznie trwa ok. 15 godzin. Za bilet do Rio de Janeiro, Brasili lub Sao Paulo zapłacimy od 1000 do 3000 złotych. Warto zakupić bilet kilka miesięcy wcześniej, ponieważ trafiając na atrakcyjną promocje możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Należy również pamiętać o różnicy czasu między Polską, a Brazylią. Zimą wynosi ona cztery godziny, a latem pięć.  
 
Turystyka
Mimo, iż Rio de Janeiro będące stolicą karnawału od pięćdziesięciu pięciu lat nie jest stolicą Brazylii, to turyści najchętniej podróżują właśnie do tego miasta. Niesamowite plaże Copacabana i Ipanema oraz ogromny pomnik Chrystusa Odkupiciela to tylko nieliczne atrakcje tego wyjątkowego miejsca. Innymi chętnie odwiedzanymi miejscowościami są Sao Paulo, Salvador, Curitiba, Florianópolis, Belo Horizonte, Recife oraz Porto Alegre. W Brazylii znajdziemy również wiele niedużych, ale bardzo interesujących miasteczek. Klimatyczne Paraty z cudowną architekturą kolonialną zostały stworzone do fotografowania. Miłośnicy opalania i modnych klubów doskonale poczują się w Armacao dos Buzios oraz stanie Bahia, w którym poza urokliwymi plażami doświadczymy spotkania z tutejszą kulturą ludową. 
Popularne miasta: