Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Brazylia – zabytki i atrakcje

Zabytki
W całej Brazylii znajdziemy wiele interesujących miejsc. Brasilia, czyli stolica kraju została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Architekturę miasta (zbudowaną na planie samolotu) zaprojektowali Oscar Niemeyer i Lucio Costa. Wokół Placu Trzech Mocarstw można zobaczyć: Planalto, Pałac Hall of Government, Kongres, odwrócony stożek Izby Reprezentantów, budynek Sądu Najwyższego, Siedzibę Ministrów, Panteon Juscelino Kubitschek oraz Teatr Narodowy. Jednak zdecydowanie największe wrażenie robi Congresso Nacional, czyli gmach parlamentu przypominający swoim kształtem wagę. 
 
Będące do 1960 roku stolicą Brazylii Rio de Janeiro to niesamowicie nowoczesne miasto, pełne atrakcyjnych koncepcji zarówno architektonicznych, jak i urbanistycznych. Znajdziemy tutaj teatry, Bibliotekę Narodową, muzea, parki oraz największy stadion świata – Maracana. Nad miastem znajduje się szczyt Corcovado (704 m n.p.m.) ze słynnym pomnikiem Chrystusa Odkupiciela. 
 
Kolejnym chętnie odwiedzanym miastem jest Sao Paulo z historycznym centrum miasta, Placem Katedralnym i kolegium Jezuitów (XVI w.). Nie można pominąć także leżącego nad zatoką Wszystkich Świętych afrykańskiego Salvadoru. Stare forty, barokowe kościoły (37 obiektów), klasztor Carmo, Pałac Palácio Rio Branco, który przez lata był siedzibą Generalnego Gubernatora zdecydowanie zasługują na wzmożoną uwagę. Ponadto tutejsza część starego miasta, zwana Pelourinho, jest spuścizną światowego dziedzictwa UNESCO. 
 
Następnym miastem, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO jest Ouro Preto. Miasto założono w 1698 r. i odznacza się charakterystyczną barokową architekturą miasta kolonialnego. Znajdują się w nim kościoły, tj. Sao Francisco de Assis, Nossa Senhora do Canno, Nossa Senhora do Pilar, najstarszy teatr w Brazylii, piękne fontanny, mosty, Muzeum Pieniądza (w pałacu Casa dos Pilar) i Muzeum Mineralogii (w pałacu miejskim). 
 
Atrakcje 
Wśród atrakcji turystycznych Brazylii należy wymienić karnawał w Rio de Janeiro, który każdego roku przyciąga tłumy ludzi z całego świata. Również miłośnicy opalania, sportów wodnych i nurkowania, wybierając się w podróż do tego egzotycznego kraju, nie zawiodą się. Słynne plaże Copacabana, Ipanema oraz te umiejscowione w regionie Bahia (Praia do Forte, Ondina, Corsário Amaralina, Pituba, Armaçao, Rio Vermelho) zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów. Jeśli czas pozwoli warto wybrać się również do następujących miejscowości: Curitiba, Florianópolis, Belo Horizonte, Porto Alegre Paraty i Armacao dos Buzios. 
 
Ciekawe miejsca
Do interesujących miejsc w Brazylii należy jedno z najstarszych tutejszych miast Recife. Nazywane jest ono „Brazylijską Wenecją”, ponieważ przecinają je liczne kanały oraz mosty. W mieście zachowały się również zabytki, tj. XVIII-wieczna katedra i pałac gubernatorski, bazylika i holenderski fort Buraco. Na uwagę zasługuje również stolica Amazonii – Manaus, która jest największym portem śródlądowym dorzecza rzeki Amazonki. Miasto założone w 1669 r., szczyt rozwoju osiągnęło w okresie boomu kauczukowego. Oryginalnymi tutejszymi budowami są opera (będąca kopią mediolańskiej La Scali) oraz pływające domy (cidade flutuante), które powstają z odpadów pochodzących z pobliskich tartaków.

 

Popularne miasta: