Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Brazylia – kultura i religia

Kultura
Obyczajowość Brazylijczyków ukształtowały trzy kultury: europejska, indiańska oraz afrykańska. Początkowo kultura Indian była dyskryminowana, ale obecnie jej pozostałości odnajdziemy w brazylijskich legendach, tańcach, muzyce i napojach o wysokiej zawartości kofeiny, tj. mate czy guarana.  Ślady kultury afrykańskiej znajdują się w kuchni, muzyce oraz religii. Popularne na całym świecie taniec samba i capoeira, czyli walka stopami również należą do afrykańskich rozrywek. 
 
Brazylijczycy uwielbiają świętować. Bardzo dobrze widać to w okresie Wielkiego Tygodnia. Odbywają się wtedy różne kolorowe procesje i religijne widowiska. W miejscowości Pernambuco rozgrywa się największe w Brazylii przedstawienie Drogi Krzyżowej. Ponadto bardzo popularne są kulty maryjne i obrzędy pogańskie. Jednak zdecydowanie najbardziej znanym brazylijskim świętem jest karnawał w Rio de Janeiro. Na cztery dni przed Środą Popielcową do miasta zjeżdżają przebrane tłumy ludzi z całego świata, by uczestniczyć w poradach, pokazach i licznych konkursach tanecznych. 
 
W Brazylii w ciągu roku organizuje się wiele imprez sportowych i muzyczno-tanecznych.  Wyścigi konne odbywające się w Pirenopolis i Caeté, wielkie rodeo regionu północno-wschodniego w Natalu oraz regaty w Fortalezie, to tylko niektóre z nich. Nie można również pominąć zamiłowania Brazylijczyków do piłki nożnej i wyścigów Formuły 1. 
 
Religia
Blisko 63% mieszkańców Brazylii to katolicy. Drugą najliczniejszą grupą wyznaniową są protestanci (25%), z czego 15% stanowią zielonoświątkowcy. Jednak statystyki nie koniecznie muszą odzwierciedlać stan faktyczny. Wielu Brazylijczyków należy do kościoła wyłącznie formalnie i praktykuje spirytualistyczne religie afrykańskie. W kultach candomblé i macumba zaznaczył się animizm, który przypisuje posiadanie duszy wszystkim roślinom, zwierzętom i zjawiskom. Do praktykowania afrykańskich religii przyznaje się ponad 2 mln osób, ale w rzeczywistości ta liczba jest znacznie większa. Wynika to z faktu, że uczestnictwo w tych rytuałach nie zabrania przynależenia do innej wspólnoty religijnej.
Popularne miasta: