Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Argentyny

Informacje ogólne i położenie

Argentyna to państwo położone w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Od zachodu graniczy z Chile, od północy z Boliwią i Paragwajem, a od wschodu z Brazylią i Urugwajem. To drugi co do wielkości i liczby mieszkańców kraj kontynentu południowoamerykańskiego. Zamieszkiwany jest przez niemal 42 miliony ludzi.

Państwo podzielone jest na 23 prowincję oraz jedno miasto autonomiczne, które stanowi stolica kraju – Buenos Aires. Inne duże miasta to Cordoba, Rosario, Mendoza i Tuckman. Walutą obowiązującą w Argentynie jest peso argentyńskie. Zdecydowana większość obywateli (ponad 80 proc.) to katolicy.

Podróż samochodem

Sieć argentyńskich dróg jest rozbudowana i zazwyczaj znajduje się w dobrym stanie technicznym. Rozróżnia się drogi krajowe, czyli RN (Rutas Nacionales), drogi lokalne, czyli RP (Rutas Provinciales) oraz płatne autostrady. Drogi szybkiego ruchu łączą duże miasta.

W sumie Argentyna posiada ponad 37 tysięcy kilometrów dróg utwardzanych. Bardzo ważną rolę odgrywa przebiegająca przez kraj Autostrada Panamerykańska, która przebiega przez Amerykę Południową, Środkową i Północną. Mierzy niemal 26 tysięcy kilometrów.

W dużych miastach ruch bywa bardzo wzmożony. Należy uważać także na specyficzne ustawienie sygnalizatorów świetlnych, które umieszczone są za skrzyżowaniem.

Podróż autobusem

To wygodny środek transportu, zwłaszcza przy połączeniach ze stolicy kraju. Zdecydowana większość tras rozpoczyna się i kończy w Buenos Aires. O wiele trudniej o bezpośrednie połączenia między pozostałymi miastami, choć jest to możliwe. Największe linie autobusowe oferują wygodne autokary i są bardzo punktualne.

Podróż pociągiem

Argentyna posiada gęstą sieć linii kolejowych. W sumie to ponad 32 tysiące kilometrów, po których mogą poruszać się pociągi pasażerskie. Nie jest to jednak ulubiony środek transportu turystów. Tabor nie należy do najnowocześniejszych, często jest w złym stanie, a komfort jazdy pozostawia wiele do życzenia.

Podróż pociągiem

Największe lotnisko Argentyny to międzynarodowy port lotniczy Buenos Aires-Ezeiza, na którym odprawianych jest ponad 9 milionów pasażerów rocznie. To jedyny port obsługujący loty na wszystkie kontynenty. Oferuje bezpośrednie loty np. do europejskich miast, takich jak Barcelona, Madryt czy Rzym. Największe lokalne linie lotnicze to Areolineas Argentinas, które oferują połączenia także wewnątrz kraju.

Inne środki transportu

Po stolicy kraju, Buenos Aires, można poruszać się np. metrem. W dużych miastach funkcjonują także autobusy. Taksówki dostępne są w przystępnych cenach, choć warto upewnić się przed rozpoczęciem kursu.

Atrakcje turystyczne

Argentyna to przede wszystkim Buenos Aires – stolica nie tylko kraju, ale także tanga. Aby poczuć klimat miasta, warto przespacerować się słynnymi deptakami Plaza de Mayo czy Calle Floryda, a także zobaczyć niepowtarzalną budowlę Casa Rosada – różową siedzibę prezydenta kraju.

To wyjątkowo zróżnicowane miejsce pod względem walorów przyrodniczych. Znajdziemy tu piękne kurorty zapraszające na swoje piaszczyste plaże, a także bujne puszcze, piękny i ogromny wodospad Iguazuna (na granicy z Brazylią) czy najwyższy szczyt całej Ameryki – mierzącą niemal 7000 m n.p.m. gorę Aconcaguę.

Wyznaczanie trasy