Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Argentynie

Położenie
Argentyna jest położona w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy na zachodzie z Chile, na północy z Boliwią i Urugwajem oraz na północnym-zachodzie z Brazylią i Urugwajem. Kraj zamieszkuje ponad 41 mln osób, z czego 73,9% to Biali Argentyńczycy.  Powierzchnia Republiki Argentyńskiej wynosi 2766890 km kw. 
 
Ukształtowanie terenu
Argentyna w najszerszym miejscu z północy na południe ma 3700 km, a ze wschodu na zachód 1400 km. Tutejsze ukształtowanie terenu jest bardzo zróżnicowane. Wzdłuż zachodniej granicy rozciąga się łańcuch Andów z najwyższym szczytem obu Ameryk – Aconcagua (6960 m n.p.m.). Na południu kraju znajduje się Patagonia, która charakter wyżynnej płyty skalistej i odznacza się bogactwem ropy. Północno-wschodnią część Argentyny zajmuje nizina La Platy obejmująca Pampę, Gran Chaco i Entre Rios. Ponadto do kraju należą wyspy umiejscowione na Atlantyku, w tym wschodnia część Ziemi Ognistej. 
 
Podstawowe informacje
W Argentynie panuje ustrój polityczny zwany republiką. Obecnie głową państwa jest prezydent Cristina Fernández de Kirchner. Językiem urzędowym jest język hiszpański. Tutejszą walutą obowiązującą jest peso argentyńskie (ARS). Kraj dzieli się na 1 dystrykt i 23 prowincje. Stolicą i największym miastem Argentyny jest Buenos Aires. Pozostałe najludniejsze miasta to: Córdoba, Rosario, Mendoza i San Miguel de Tucumán'.
 
Dojazd
Planując podróż do Argentyny, możemy wybierać między samolotem i promem, jednak zdecydowanie popularniejsza jest pierwsza opcja. Do Ameryki Południowej dolecimy z jedną lub kilkoma przesiadkami i bez żadnych problemów. Lot do stolicy tanga trwa ok. 17 godzin. Za bilet do Buenos Aires zapłacimy od 2800 zł (jeżeli trafimy na promocję) do 5500 zł do Santiago. Decydując się na lot pół roku wcześniej mamy większą szansę na zakup biletu w atrakcyjnej cenie. Wyloty z Polski odbywają się z: Warszawy, Krakowa, Poznania, Katowic, Wrocławia i Gdańska. Większość linii lata do Argentyny oraz Brazylii z przesiadkami w Londynie czy Paryżu. 
 
Turystyka
Największą popularnością wśród turystów cieszy się Buenos Aires, które jest stolicą tanga. Planując tutaj wakacje należy zobaczyć Plaza de Mayo z budowlami i katedrą, w której znajduje się grobowiec Jose de San Martin, deptak Calle Floryda, pałac prezydencki- Casa Rosada (Różowy Dom), plac San Martin z Wieżą Anglików oraz Teatr Kolumba. Poza stolicą do najciekawszych miejsc Argentyny zalicza się Cordoba z wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzielnicą Manzana Jesuítica., Wodospad Iquazu, wysokogórski park Aconcagua, jezioro Nahuel Huari, Półwysep Valdes, Park Narodowy Los Alerces, Park Narodowy Los Glaciares pełen tworów skalnych i polodowcowych oraz Park Narodowy Tierra del Fuego.
Popularne miasta: