Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia argentyńska

Kuchnia argentyńska, która kiedyś opierała się na tradycyjnej kuchni Indian została całkowicie wyparta przez wpływy europejskie. Znajdziemy tutaj potrawy pochodzące z Hiszpanii – tortille; Włoch - ravioli, gnocchi, spaghetti, lasagne; Francji – bagietki oraz Polski – flaki i flaczki (chinchulines i tripa gorda).  Ponadto Argentyńczycy chętnie spożywają owoce morze i różnego rodzaju mięsa, które przyrządzają na grillu w sosie zwanym chimichurri, czyli marynacie czosnkowo – ziołowej. 
 
Tradycyjne dania
Najbardziej tradycyjnymi potrawami kuchni argentyńskiej są dania z wołowiny, tj. bife de lomo (stek z polędwicy), czyvacío (polędwica wołowa), asado de tira (mostek wołowy), chuleta (stek wołowy), matambre relleno (pieczona, faszerowana rolada z łaty wołowej). Ponadto jada się tu dużo kiełbasek (chorizo), kaszanek, żeberek, nerek wołowych oraz cielęcych. Na uwagę zasługują również wyśmienite argentyńskie sałatki, słynny sos Guacamole robiony na bazie awokado i pierożki (empanady) nadziewane np. serem, wołowiną lub warzywami.
 
Desery
Na deser w Argentynie często podaje się pastelles, czyli słodkie pierożki z nadzieniem śmietankowo-karmelowym oraz ciastka z mlecznym karmelem. 
 
Napoje
Argentyńczycy piją bardzo dużo soków z pomarańczy, cytryn i ananasów. Nie odmawiają sobie również wyśmienitych win, piwa i wody sodowej. Jednak zdecydowaną furorę w kuchni argentyńskiej robi yarba mate, która została doceniona również przez Polaków. 
Popularne miasta: