Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Argentyna – kultura i religia

Kultura
Miasta i prowincje Argentyny to dwa różne światy. Centra zachwycają architekturą zaczerpniętą ze stolic europejskich, a peryferie przyciągają wszystkich miłośników tradycji indiańskiej. 
 
Do najbardziej charakterystycznych elementów kultury argentyńskiej należą piłka nożna i argentyńskie tango. Niegdyś był to taniec uznawany za niemoralny, przez co odrzucały go wyższe sfery. Współcześnie tango na stałe wpisało się do klasyki tańców latynoamerykańskich. 
 
Muzyka argentyńska to dokonania najsłynniejszych kompozytorów tworzących na przełomie XIX i XX wieku m.in. A. Williamsa, N. Moretta oraz A. Ginastera. Obecnie do najsłynniejszych tutejszych muzyków zalicza się: Murillo, Guarnieri, Lanza oraz Tauriello. 
 
Tutejsi mieszkańcy witają się buziakami i zawsze rozmawiają o pogodzie. Przybyli goście częstowani są jedną yarba mate, którą piją wszyscy po kolei. W trakcie spożywania napoju nie można przekręcać słomki, ponieważ jest to bardzo źle postrzegane. 
 
Argentyńscy mężczyźni uważają się za macho i bardzo lubią europejskie turystki.  Zachowaniem, które należy ignorować jest gwizdanie, wysyłanie całusów i krzyki w stylu „hola linda” (cześć ślicznotko). 
 
Religia
W Argentynie, podobnie jak w całej Ameryce Południowej, dominującym wyznaniem jest katolicyzm (70,5% mieszkańców). To właśnie stąd pochodzi obecnie urzędujący papież Franciszek. Około 14% społeczeństwa to protestanci - głównie zielonoświątkowcy, a 12% deklaruje brak wiary religijnej. Ponadto mieszkańcy Argentyny coraz chętniej praktykują spirytualizm, czyli wiarę w kontakt z duchami osób zmarłych. Rośnie również liczba wyznawców ewangelikalizmu i ludowych wierzeń pogańskich (Diffunta Correa), które są kultywowane głównie w prowincji San Juan. W dalszej kolejności znajdują się wyznania, tj. islam, mormoni, judaizm i Świadkowie Jehowy. 
Popularne miasta: