Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Argentyna – regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Argentyna jest podzielona na Dystrykt Federalny Buenos Aires i 23 prowincje. Są to: Catamarca, Chaco, Chubut, Córdoba, Corrientes, Entre Ríos, Formosa, Jujuy, La Pampa, La Rioja, Mendoza, Misiones, Neuquén, Río Negro, Salta, San Juan, San Luis, Santa Cruz, Santa Fe, Santiago del Estero, Tierra del Fuego (Ziemia Ognista) i Tucumán. 
 
Regiony turystyczne
Do najbardziej rozległych i urozmaiconych krajobrazowo regionów turystycznych Argentyny zalicza się: 
 
Region Północny – ma do zaoferowania bardzo wiele – od wysokich szczytów po równiny i subtropikalne lasy deszczowe. Znajdziemy tutaj nie tylko domy kolonialne, ale również ruiny pre-inkaskie, będące prawdziwymi skarbami architektury argentyńskiej. Na wyrazistą kulturę tego regionu mają wpływ rdzeni mieszkańcy Quechua. Najważniejszymi miastami tej krainy są Salta, Tucuman i Jujuy. 
 
Region Litoral – to najbardziej wysunięta na północ kraina Argentyny pełna wielkich rzek, wilgotnych lasów tropikalnych i czerwonej ziemi. Tutejsze potężne wody tworzą jeden z cudów świata – Wodospad Iguazu. Miastami, które zasługują na szczególną uwagę w tym regionie są Rosario, Santa Fe, Corrientes i El Litoraloral, który jest miejscem czterech misji jezuickich.
 
Region Buenos Aires i Pampa – należy do najbardziej interesujących regionów w Argentynie. Tętniące życiem Buenos Aires oraz Cordoba każdego roku przyciągają tłumy turystów. To właśnie w tych miejscowościach można poznać kulturę Argentyńczyków, poczuć klimat beztroski i zatańczyć tango. Do najbarwniejszych dzielnic stolicy Argentyny zaliczają się La Boca, San Telmo i Montserrat. Pampa jest regionem rolniczym, położonym poza granicami Buenos Aires. Wielbicieli architektury prowincjonalnej zachwyci Lobos, San Miguel del Monte oraz San Antonio de Areco. Osoby ceniące aktywny wypoczynek koniecznie powinny wybrać się w teren górski Sierra de la Ventana. Natomiast słonecznych kąpieli najlepiej doświadczyć w miejscowościach Mar del Plata lub Bahia Blanca.
 
Region Cuyo – ta zachodnia część Argentyny nazywana jest „opuszczonym krajem”. Charakteryzuje ją suchy i ciepły klimat. Miłośników ery dinozaurów zachwyci Ischigualasto (zwana również Książycową Doliną) – Tampaya Natural Parks. Tutejszy krajobraz został ukształtowany przez erozję i należy do najważniejszych miejsc paleontologicznych na świecie. Andy Centralne wraz z najwyższym szczytem o nazwie Aconcagua  (6959 m n.p.m.) przyciągają każdego roku sporą liczbę wspinaczy górskich. Kolejna atrakcją regionu Cuyo jest szlak winny usytuowany w dolinach La Roja, Mendoga i San Juan. 
 
Region Lake District - pojezierze argentyńskie jest usytuowane w najbardziej wysuniętej na północ części Patagonii. Piękny krajobraz, na który składają się lasy, wysoki łańcuch górski, ośnieżone szczyty i jeziora niezmiennie zachwyca turystów. Na szczególną uwagę zasługuje miasteczko San Carlos de Bariloche charakteryzujące się skromną architekturą.
 
Region Patagonia – leży w południowej części Argentyny i jest niesamowicie intersujący. Na zachodzie i południu krainy znajdują się Andy oraz Ziemia Ognista. Od strony północnej Patagonia graniczy z Pampą i Niziną La Platy. Natomiast na od wschodu kraina jest opływana przez wody Oceanu Atlantyckiego. W Patagonii można podziwiać niesamowite lodowce stanowiące Park Narodowy Los Glaciares, które zostały wpisane są na Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Jednym z najpiękniejszych jest Perito Moreno. Turyści chętnie korzystają również z wycieczki na Antarktydę, której część należy do terytorium Argentyny i obserwują pingwiny oraz wieloryby. 
Popularne miasta: