Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Zurychu

Informacje ogólne i położenie

Zurych to największe miasto Szwajcarii, położone w północno-wschodniej części kraju. Znajduje się nad Jeziorem Zuryskim i rzekami Limmat oraz Sihl. Jest stolicą kantonu Zurych oraz głównym ośrodkiem gospodarczym kraju. Miasto podzielone jest na 12 dzielnic. Zamieszkiwane jest przez ok. 380 tysięcy ludzi (metropolia liczy 1,8 mln mieszkańców).

Transport

Miasto posiada dogodne połączenia drogowe w najbardziej istotnych kierunkach. Autostrada A1 prowadzi na zachód do Berna, Genewy i Sant Gallen. Na północ prowadzi autostrada A4 do Szafuzy. Z kolei autostrada A3 wiedzie na północny zachód do Bazylei oraz południowy wschód wzdłuż Jeziora Zuryskiego.

Transportem miejskim zarządza spółka ZVV. Obejmuje lokalną kolej S-Bahn, 15 linii tramwajowych i gęstą sieć połączeń autobusowych. Komunikacja miejska to także łodzie poruszające się po rzece i jeziorze oraz koleje linowo-terenowe. We wszystkich środkach transportu obowiązuje jeden typ biletów.

Największą stacją kolejową jest Zurich Hauptbahnhof – ważny węzeł w kraju i Europie. Obsługuje połączenia dalekobieżne (międzymiastowe i międzynarodowe) oraz lokalne. Miasto posiada także własne lotnisko. Port lotniczy Zurych-Kloten mieści się 10 kilometrów od centrum. Obsługuje m.in. EuroLOT do Krakowa czy Swiss do Warszawy.

Atrakcje turystyczne

Na uwagę zasługuje przede wszystkim piękna architektura z XVI-XVIII wieku, w tym świątynie – katedra i synagoga. Warto odwiedzić również Muzeum Narodowe oraz placówki Kunsthaus czy Rietberg (bogate zbiory sztuki).

Wyznaczanie trasy