Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tanie loty do Zurychu

Informacje ogólne
Zurych posiada jeden międzynarodowy port lotniczy Zurych-Kloten. Jest on położony 13 km na północ od centrum miasta. Lotnisko to jest największym portem lotniczym w Szwajcarii. Port ten obsługuje ok. 21,9 mln pasażerów rocznie. Oferuje ono połączenia ponad 100 linii lotniczych, w tym również można latać tanimi liniami. Kloten ma aż trzy pasy startowe.
 
Teren lotniska zajmuje powierzchnię około 800 hektarów. Obecnie posiada 2 terminale. Główny z pier'ami Pier A (jest przeznaczony przeważnie dla lotów obsługiwanych przez Swiss oraz amerykańskie linie latające do USA) oraz Pier B (obecnie nieczynny, służący jako parking dla nocujących maszyn). Drugi terminal to Dock E (używany przez Swiss oraz innych zagranicznych operatorów). Komunikację pomiędzy terminalami umożliwia kolejka podziemna przewożąca pasażerów do/z Dock E.  Przyloty i odloty samolotów możemy podziwiać z tarasu widokowego, który znajduje się w Pier A, wstęp jest płatny 2 CHF. 
 
Transfer z lotniska
Na lotnisko Kloten z centrum Zurychu możemy dostać się koleją. Cena biletu (z/do Hauptbahnhof) kosztuje 12 CHF (ok. 30 zł). Pociąg kursuje co 10 minut, podróż zajmie nam ok. 10 min.
Turyści, którzy chcą dojechać na lotnisko z innych szwajcarskich miast mogą także zdecydować się na trasport koleją. Jest bezpośrednie połączenie szwajcarskimi liniami kolejowymi SBB CFF FFC z miast: Bazylea, Berno, Genewa, Konstancja, Lozanna, Lucerna, St. Gallen oraz Zug. Cena biletu to 49 CHF (122 zł). Pociągi kursują co 30 minut, a z miasta Lugano kursują co 60 minut.
 
Osoby ceniące sobie wygodny trasport z pewnością wybiorą taksówkę. Z lotniska można dojechać m.in. autami firmy Airport Taxi. Koszt dojazdu do/z centrum Zurichu wynosi 50 CHF (35 EUR). Warto wcześniej zarezerwować taksówkę dzwoniąc pod numer 0 848 850 852. Postoje taksówek znajdują się przy terminalach 1 i 2.
 
Połączenia z Polski
Z Polski do Zurychu odbywają się loty z takich miast jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław. Tanią linią obsługującą loty jest linia Eurolot. Bilet w obie strony z Wrocławia do Zurychu można kupić już za 190 zł, cena ta jest konkurencyjna do oferty LOT-u. Czas lotu to ok. 2h.
 
Z Katowic można lecieć do Zurychu, ale niestety z 1 przesiadką (w Dusseldorfie lub Frankfurcie nad Menem) na przykład liniami Germanwings, koszt takiej podróży będzie wynosił ok. 600 zł, jednak czas wydłuży się nawet do 5h. 
Do Zurychu latają samoloty takich linii jak: LOT, Germanwings, Lufthansa, Swiss, Eurolot. W przypadku rezerwacji warto zaplanować wcześniej swój lot, gdyż czym wcześniejsza rezerwacja tym niższe są ceny. 
 
Podróż pociągiem
Najszybszym i najwygodniejszym połączeniem kolejowym z Warszawy do Zurychu jest połączenie z przesiadką w Berlinie. Podróż trwa od 15 do 19 godzin w zależności od rodzaju pociągu. Cena biletu jest niestety dość wysoka i wyniesie powyżej 800 zł. W przypadku gdy chcemy zaoszczędzić i nie zależy nam na czasie można zdecydować się na inne rozwiązanie: podróż kolejami niemieckimi Deutsche Bahn (DB), gdyż one oferują specjalne bilety, dzięki którym można trasę na terenie Niemiec przebyć płacąc poniżej 100 Euro za przejazd od granicy polskiej z Frankfurtu nad Odrą przez Berlin do stacji Basel Bad (czyli Bazylea). Basel Bad znajduje się już po szwajcarskiej stronie Bazylei. Do stacji tej, skąd odjeżdżają wszystkie pociągi na teren Szwajcarii, jest tylko 3 km, które można przebyć np. tramwajem. Jest to tylko jedna z możliwości, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup biletów warto przejrzeć rozkady SBB, PKP i DB. 
 
Podróż autokarem
Dobrym rozwiązaniem jest także podróż autokarem. Pomiędzy Szwajcarią a Polską kursują autokary takich firm jak m.in.: Sindbad, Almabus, Bermuda, InterBus. Bilet w dwie strony kosztuje ok. 350 do 440 zł. Busy wyjeżdżają z większości polskich miast, m.in. Krakowa, Bytomia, Warszawy. Z Warszawy do Zurychu jest ok. 1300 km. Podróż trwa ok. 15-25h, zatem dla niektórych osób może być zbyt męcząca mimo komfortowych warunków w autokarze.
 
Dane kontaktowe 
Lotnisko Zurych Kloten 
Flughafen Zürich AG, P.O. Box 
8058 Zurich Airport
tel.: 0900 300 313
tel.: +41 (0)43 816 22 11
fax: +41 (0)1 816 50 10
e-mail: [email protected]
strona internetowa: www.zurich-airport.com
 
 
 
Popularne miasta: