Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Zurych-Kloten (ZRH)

Informacje ogólne i położenie

Port lotniczy Zurych-Kloten to międzynarodowe lotnisko położone 13 kilometrów na północ od centrum Zurychu. Jest największym portem lotniczym w Szwajcarii. Rocznie korzysta z niego ok. 24 milionów pasażerów. Obsługuje wiele linii lotniczych z całego świata, w tym Air Berlin, Belair, Edelweiss Air, EuroLOT (połączenie z Krakowem) czy Swiss International Air Lines (loty do Warszawy).

Terminale

Lotnisko składa się z jednego kilkupoziomowego Airport Center. Na poziomie -1 znaleźć można m.in. bankomaty, palarnię, toalety (w tym dla osób niepełnosprawnych), aparaty telefoniczne sklepy (sportowy, obuwniczy, spożywczy czy księgarnię) oraz lokale gastronomiczne (kawiarnie).

Na poziomie 0 dominuje strefa handlowa. Znajdują się tu liczne sklepy, w tym z upominkami, salon prasowy, spożywczy, drogeria, odzieżowy, a także bank, lokale gastronomiczne (kawiarnie i restauracje) czy toalety.

Na najwyższym piętrze (+1) mieści się m.in. wypożyczalnia samochodów, salon prasowy, restauracja, kawiarnia oraz toalety.

Dodatkowo w budynkach dwóch terminali znajdują się podstawowe punkty handlowo-usługowe.

Parking

Do dyspozycji podróżnych są 4 parkingi wielopoziomowe – P1, P2, P3 i P6. Postój na nich opłacalny jest do maksymalnie kilku godzin. Za pierwszych 15 minut trzeba zapłacić 2 franki szwajcarskie, 1 godzina – 6 franków, z doba – 46 franków.

Postój do kilku dni możliwy jest na parkingach P5 i P40. Pierwszych 15 minut to koszt 2 franków, 1 doba – 35 franków, 1 tydzień – 150 franków. Parking P6 oferuje postój długoterminowy w niższych cenach – 1 doba – 30 franków, 1 tydzień – 105 franków, 2 tygodnie – 160 franków, 3 tygodnie – 220 franków, a 1 miesiąc – 275 franków.

Transport na lotnisko

Port lotniczy jest dobrze skomunikowany z innymi częściami kraju. Dotrzeć można tu autostradami A1, A20 i A51 z takich miast jak Zurych, Berno, Bazylea czy Sankt Gallen. Autostradą A51 na lotnisko dojechać można również z Bulach i Szafuzy.

Pod terminalem znajduje się stacja kolejowa. Docierają tu pociągi kolei podmiejskich S-Bahn – linie S2 i S16, a także dalekobieżne InterRegio i InterCity z innych dużych miast w Szwajcarii.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska