Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny i zakupy w Zurychu

Ceny w Zurychu 
Walutą obowiązującą w Szwajcarii jest frank szwajcarski (CHF). Przelicznik przedstawia się następująco: 1 CHF = 4.0068 PLN (kurs z 11.02. 2015).
 Zurych jest czwartym z najdroższych miast świata, dlatego też przyjeżdżając do tego miasta musimy być przygotowani na duże wydatki. 
 
Ceny komunikacji miejskiej 
Zanim kupimy bilet należy sprawdzić przez jakie strefy będziemy przejeżdżali, bo od tego jest uzależniona cena biletu. Ważną informacją jest fakt, iż w przypadku zakupu np. biletu tranwajowego możemy poruszać się także autobusem czy trolejbusem nie ponosząc dodatkowych opłat. Bilet jednorazowy (2,40 CHF) jest ważny 30 minut od zakupu w automacie. Nie mamy więc możliwości kupna biletów jednorazowych na zapas, podobnie jest z biletami ważnymi dobę, których czas liczony jest również od godziny zakupu.
 
W przypadku podróżowania autem za 1 l benzyny załacimy ok. 1,70 CHF.
 
Gdzie warto robić zakupy?
Osoby, które mają za dużo pieniędzy w portfelu powinny się udać na handlową ulicę Bahnhofstrasse, gdzie można znaleźć wiele sklepów oferujących markowe artykuły. W sklepach i butikach często są organizowane liczne wyprzedaże. Ulica ta słynie z luksusowych punktów handlowych. Bahnhofstrasse łączy się ze słynnym Paradeplatz. Ten prestiżowy adres znany jest poza granicami kraju.
 
Planujesz ulokować majątek, to właśnie tu, oprócz sklepów, mieszczą się siedziby banków UBS i Credit Suisse. Na Bahnhofstrasse można kupić (lub tylko podziwiać) drogie zegarki i biżuterię (Türler). Miłośnicy czekolady powinni odwiedzić jedną z kawiarni czy sklep z czeladkami - wyśmienite pralinki można kupić w Sprüngli. W tej elitarnej okolicy mieści się także międzynarodowa giełda papierów wartościowych SIX Swiss Exchange. Miłymi upominkami dla mężczyzn są noże wielofunkcyjne, z których słynie Szwajcaria. Na Banhostrasse można znaleźć sklepy sprzedające noże takich firm jak Victorinox (najpopularniejszy model noża będzie kosztował ok. 78 CHF-SwissChamp) czy Wenger.
 
Wydaje Ci się, że posiadanie markowej torebki od znanych projektantów takich jak Louis Vuitton jest modne? Otóż w Zurychu (w dzielnicy Zurich West, gdzie narodził się pomysł i do tej pory znajduje się sklep Freitag Shop Zürich), nosi się torebki marki Freitag. Są to torby stworzone przez braci Freitag z recyclingu: starych opon, plandek cieżarówek, czy dętek. Torebki te są popularne nie tylko w Szwajcarii, dlatego może warto zdecydować się na jej zakup.
 
Gdy lubimy zakupy w domach handlowych warto udać się do Jelmoli przy Seidengasse oraz Globusa przy Löwenplatz. W sklepach i butikach można płacić także w euro. W wielu miejscach ceny są podawane zarówno we frankach szwajcarskich, jak i w euro.
 
Sklepy w Szwajcarii są otwarte zwykle w godzinach 8:00/8:30 – 18:00 (w tygodniu) oraz do godziny 16:00 w soboty. Raz w tygodniu mniejsze sklepy czynne są do godziny 21:00. W większych miastach, takich jak Zurych można znaleźć także sklepy działające dłużej lub nawet całą dobę.
 
Jeśli chcemy kupić szwajcarski zegarek to warto udać się do sklepu sieci Bucherer, gdzie można kupić zegarki w cenie od 50 do 100 000 CHF. Tańszą opcją będzie zakup zegarka marki Swatch, za którego zapłacimy ok. 40 CHF. Niedrogimi zegarkami są także te z firmy M-Watch, są one dostępne w marketach Migros Electronics.
 
Po pamiątki warto wybrać się na Stare Miasto, gdzie znajdują się małe, klimatyczne butiki. Na Starym Mieście w małych sklepikach można nabyć rozmaite przedmioty czy rękodzieła, np. rzeźby w drewnie, ceramikę, pozytywki, antyki i albumy. Po oryginalne zakupy w stylu etno warto wybrać się na plac Rosenhof. W czwartki i soboty (do godz. 17) kupimy tu ręcznie robioną biżuterię - na przykład kolczyki z lawy, indiańskie amulety od przemiłego hipisa, czy oryginalne skórzane buty (ceny również przyjazne i można się targować).
 
A może zakupy na pchlim targu? Wizyta na takim bazarze może być nie tylko okazją do nabycia ciekawych pamiątek, ale także lekcją historii, gdyż często na straganach są wystawiane zabytkowe, unikalne przedmioty. W Zurychu są dwa targi staroci: Flohmarkt Burkliplatz oraz Flohmarkt Kanzlei. Pierwszy z nich znajduje się w okolicy Bellevue w pobliżu stacji Stadelhofen. Na tym targu możemy robić zakupy od maja do października w soboty (od 06:00 do 15:30). Na Flohmarktu Kanzlei znajduje się 400 stoisk, jest on zlokalizowany na Helvetiaplatz. Targ ten odbywa się w soboty od 8:00 do 16:00.
 
 
Popularne miasta: