Przewodnik po Zurychu
Zurych to miasto w północno-wschodniej Szwajcarii. Jest on zlokalizowany nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl. Zurych jest stolicą kantonu Zurychu oraz największym miastem i głównym ośrodkiem gospodarczym kraju. Ponadto jest on największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii. Zurych zamieszkuje 387 890 mieszkańców, a powierzchnia miasta wynosi 91,88 km².
Historia
Początki miasta sięgają 2000 lat temu, kiedy to na szczycie wzgórza nad rzeką Limmat został założony rzymski posterunek celny zwany „Turicum”. W okresie od I w. p.n.e. do V w. n.e. znajdowała się tu twierdza i miasto rzymskie. W późniejszych czasach powstał gród Alemanów, a następnie rezydencja karolińska. W połowie IX wieku zostało założone opactwo benedyktynów. Prawa wolnego miasta Zurych zyskał na początku XIII wieku, wtedy też bezpośrednio podlegał Rzeszy Niemieckiej. W 1351 roku przystąpił do Konfederacji Szwajcarskiej.
Zurych, tak jak Genewa, był ośrodkiem reformacji. W mieście tym kazania wygłaszał ksiądz reformator Zwingli. Zurych słynął także jako centrum wyrobu tkanin jedwabnych, wełnianych i lnianych.
Zurych był nie tylko miastem reformacji, ale ośrodkiem wolnej, liberalnej myśli, przyciągając takie osobistości jak: Johann Wolfgang von Goethe, Richard Wagner, Thomas Mann, Albert Einstein, James Joyce, Lenin i Trocki. Niewiele osób pamięta, iż właśnie z Zurychu w 1917 roku Lenin i jego towarzysze odjechali słynnym „zapieczętowanym pociągiem” przez Niemcy do pogrążonego w chaosie Piotrogrodu.
Atrakcje i zabytki
W Zurychu turyści mogą podziwiać zabytkowe kamieniczki, dawnej siedziby gildi przemieślniczych oraz obiekty sakralne. W panoramę miasta wpisały się wieże trzech kościołów: potężnej katedry ufundowanej przez cesarza Karola Wielkiego, kościoła św. Piotra z największą tarczą zegarową Europy i kościoła Fraumünster, który słynie z niezwykłych witraży Marca Chagalla. Ciekawą budowlą jest synagoga zbudowana w XIX wieku w stylu mauretańskim. Obecnie mieści się w niej centrum religijne i kulturalne gminy żydowskiej w Zurychu.
Wiele budowli powstało dzięki dobrobytowi mieszczan. W XIV wieku współpraca arystokracji, bogatych kupców i rzemieślników zaowocowała dostatkiem miasta. Spacerując po Starówce zobaczymy siedziby gildii, które są skarbami architektury. W budynku gildii kupców winnych z 1757 roku znajdują się zbiory ceramiki z Muzeum Narodowego, a w siedzibie gildii tkaczy lnu i kapeluszników z 1637 roku mieści się wytworna restauracja.
Osoby ceniące sztukę i kulturę z pewnością wiedzą, iż w Zurychu narodził się dadaizm - w kabarecie „Voltaire” na Spiegelgasse w czasach I wojny światowej.
Miłośnicy muzeów i sztuki będą mogli zdecydować się na zwiedzanie jednej z ponad 50 galerii i biur wystaw wszelkiego rodzaju sztuki. Do najważniejszych muzeów zalicza się: Kunsthaus ze zbiorami dzieł sztuki ze wszystkich okresów kultury europejskiej, czy Rietberg z dziełami sztuki pozaeuropejskiej, głównie z Azji i Afryki. W Zurychu warto także wybrać się do ZOO.
W mieście tym znajduje się także uniwersytet - największy w Szwajcarii - oraz uważana za jedną z najlepszych uczelni technicznych świata.
Gdy chcemy zainwestować pieniądze lub je wydać to koniecznie należy udać się Bahnhofstrasse - ulicę banków, ale także ekskluzywnych sklepów jubilerskich, butików, domów towarowych i luksusowych kawiarni.
Na Starym Mieście możemy kupić zabytkowe przedmioty czy arcydzieła sztuki, gdyż jest dzielnica z licznymi galeriami, sklepami z antykami i antykwariatami. Miasto kwitnie nie tylko za dnia, ale także nocą, gdyż działa tu ponad 500 klubów i barów.