Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Zurych - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zurych to jedno z najważniejszych miast Szwajcarii, dlatego planując wizytę w tym kraju warto umieścić je na trasie wycieczki. W Zurychu znajduje się wiele zabytkowych budowli, są to m.in. dawne siedziby gildii rzemieślniczych, kamieniczki oraz obiekty sakralne. 
 
Zabytki Zurychu
Starówka w Zurychu nazywa się Lindenhof. Gdy chcemy zobaczyć widok całego miasta to warto po stromych schodach wejść na plac Lindenhof, skąd rozpościera się widok na rzekę i płynące po niej statki wycieczkowe; w oddali widać wiecznie ruchliwy Limmatquai.
 
Malowniczo położonym obiektem jest pochodzący z X wieku kościół Wasserkirche, który został wybudowany na niewielkiej wyspie na rzece Limmat. Znajduje się on pomiędzy dwoma najważniejszymi kościołami w średniowiecznym mieście: Grossmünster i Fraumünster. Historia tego kościoła sięga XII wieku, kiedy to po raz pierwszy został wymieniony jako ecclesia Aquatica Turicensi (ok. 1250 roku). 
 
Najstarszą świątynią w Zurychu jest Sankt Peterskirche, na którym jest jeden z największych zegarów w Europie – jego średnica mierzy 8,7 m.
Do kościoła Fraumuster warto wejść ze względu na witraże projektu M. Chagalla, które zdobią stare, romańskie prezbiterium.
W kościele Grossmunster Fundacji Karola Wielkiego znajdują się szczątki św. Feliksa i Reguli - patronów miasta, ściętych przez Rzymian.
Wyróżniającym się obiektem jest synagoga zbudowana w 1881 roku w stylu mauretańskim. Obecnie jest ona centrum religijnym oraz kulturalnym gminy żydowskiej.
 
Atrakcje 
Miłośnicy zakupów i znanych marek powinni się udać na jedną z najsłynniejszych ulic handlowych na świecie, czyli Bahnhofstrasse. Powstała ona w miejscu dawnego rowu obronnego przed ponad 150 laty. 
 
Osoby lubiące zabawę, nocne życie, imprezy będą zadowolone, bo Zurych może się pochwalić najgęstszą sieć klubów w całej Szwajcarii. Na imprezowym szlaku znajdują się takie miejsca jak: legendarny klub Kaufleuten, najstarszy klub miasta Mascotte oraz dla osób o odmiennej orientacji klub dla gejów Labor-Bar. Ponadto latem można się bawić na wolnym powietrzu.
 
Lubisz sztukę? W Zurychu możesz odwiedzić jedno sponad 50 muzeów, z których 14 prezentuje dzieła sztuki. W Kunsthaus zgromadzone są ważne dzieła malarstwa, zdjęcia i wideo, a także duża kolekcja prac Alberto Giacometti. Interesujące są wystawy w Muzeum Rietberga, które jest jednym z międzynarodowych, wiodących centrów sztuki pozaeuropejskiej. W pobliżu dworca znajduje się Szwajcarskie Muzeum Narodowe. Budynek muzeum liczy ponad 100 lat i przypomina pałac. W Muzeum Narodowym możemy poznać historię kraju. 
 
Jeśli przyjechaliśmy z dziećmi to koniecznie należy wybrać się do Zoo, gdzie możemy podziwiać w hali o powierzchni 11 tys. m2  liczne gatunki roślin i zwierząt z lasów deszczowych Masoala na Madagaskarze.
 
Wycieczki
Wycieczka zorganizowana z biurem podróży do Szwajcarii, w programie której jest także zwiedzanie Zurychu kosztuje ok. 1400-1800 zł (w zależności od długości trwania). W jej cenie jest zakwaterowanie, przejazd autokarem, opieka pilota i zwiedzanie z nim poszczególnych miast. Koszt wstępów do obiektów turyści pokrywają samodzielnie.
 
Jeśli chcemy zwiedzić Zurych na własną rekę mamy do wyboru podróż samolotem, pociągiem lub autokarem. Do Zurychu można także lecieć bezpośrednio z Krakowa, Warszawy, Gdańska i Wrocławia liniami Swiss, Lot, Eurolot. Koszt biletu jest uzależniony od terminu naszej podróży i czas rezerwacji.
 
Gdy chcemy do Zurychu jechać pociągiem musimy się przesiąść w Pradze. Czas przejazdu do Zurychu to ok. 12 godz. Dobrym rozwiązaniem jest także podróż autokarem. Z wielu polskich miast kursują autokary bezpośrednio do Zurychu. 
 
Popularne miasta: