Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Wysp Kanaryskich

Wyspy Kanaryjskie to archipelag na Oceanie Atlantyckim, położony na północny – wschód od wybrzeży Afryki. Przynależy do Hiszpanii. W jego skład wchodzą wyspy: Gran Canaria, Teneryfa, Lanzarote, Furteventura, El Hierro, La Palma, La Gomera, Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste. Łączna powierzchnia Wysp Kanaryjskich to 7447 km2, a liczba ludności to ok. 2,2 mln osób. Wyspy Kanaryjskie mają status regionu autonomicznego, posiadają własny rząd, parlament i sądownictwo, funkcję stolic pełnią miasta Las Palmas de Gran Canaria i Santa Cruz de Tenerife.

Geografia

Wyspy Kanaryjskie leżą na Oceanie Atlantyckim, 100 km od wybrzeży Maroka. Są to wyspy pochodzenia wulkanicznego. W krajobrazie dominują tereny wyżynne i góry. Najwyższy szczyt Pico de Teide na Teneryfie ma 3718 m wysokości. Wyspy posiadają urozmaiconą linię brzegową z niewielkimi zatoczkami i skałami przybrzeżnymi. Występują plaże piaszczyste  i skaliste, a w niektórych miejscach górskie zbocza schodzą do samego morza.

Klimat i pogoda

Wyspy Kanaryjskie znajdują się w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, kształtowanego przez zimny Prąd Kanaryjski i Wyż Azorski. Klimat Wysp Kanaryjskich charakteryzuje się niewielką ilością opadów, zwłaszcza na wybrzeżach i umiarkowanymi temperaturami. Średnia wartość temperatury w miesiącach zimowych wynoszą 17-18 stopni Celsjusza, a w lecie 23 – 24 stopnie. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień kiedy temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza. W tym okresie we wschodniej części archipelagu wieje wiatr sirocco niosący piasek i pył znad Sahary. Największe opady przypadają na miesiące zimowe.

Turystyka

Wyspy Kanaryjskie są jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych na świecie. Najczęściej odwiedzane wyspy to Gran Canaria, Teneryfa, Lanzarote i Furteventura. Turystów przyciąga słoneczna pogoda, fantastyczne plaże, dobrze rozwinięta infrastruktura, możliwość wszechstronnego spędzania czasu, od plażowania poprzez imprezowanie i aktywny wypoczynek.

Sieć dróg

Wyspy Kanaryjskie posiadają dobrze rozwiniętą sieć dróg i autostrad. Wypożyczenie samochodu i poruszanie się po wyspach nie sprawia większego problemu. Funkcjonuje również transport publiczny.

Wyznaczanie trasy