Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Wyspach Kanaryjskich

Podstawowe informacje
Wyspy Kanaryjskie to duży archipelag hiszpańskich wysp położony na Oceanie Atlantyckim, na północny zachód od Afryki. W skład archipelagu wchodzi kilkanaście wysp, z których największe to Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera.

Powierzchnię 7446,95 km² zamieszkuje obecnie ponad 2 miliony ludzi. Największą populację posiada Teneryfa – ponad 900 tysięcy mieszkańców. Ukształtowanie terenu Wysp Kanaryjskich jest wyżynno-górzyste. Najwyższy szczyt archipelagu to krater wulkanu Teide na Teneryfie (3718 m n.p.m.). Wyspy Kanaryskie mogą poszczycić się bajecznym krajobrazem, na który składają się malownicze, słoneczne plaże, wulkaniczna sceneria i egzotyczna roślinność.

Historia archipelagu
Dzieje cywilizacji na Wyspach Kanaryjskich sięgają odległej starożytności. Wyspy były wówczas zamieszkiwane przez lud Guanczów. Europejczycy zaczęli podbój tych terenów dopiero na początku XIV wieku. Pierwszym właścicielem kilku wysp archipelagu był wspierany przez Kastylię Jeana de Béthencourt. W XV wieku w posiadanie wysp wszedł portugalski książę Henryk Żeglarz.

W 1447 roku archipelag został wykupiony przez królów hiszpańskich. Jako ostatnia została podbita Teneryfa w 1496 roku. W XIX wieku stolicą archipelagu była Santa Cruz de Tenerife, w 1927 roku podzielono zaś Wyspy Kanaryjskie na dwie prowincje. Od 1983 roku archipelag posiada status Kanaryjskiej Wspólnoty Autonomicznej.

Atrakcje turystyczne
Każda z Wysp Kanaryjskich posiada niepowtarzalny urok i może poszczycić się wspaniałymi atrakcjami. Najbardziej popularnym zakątkiem archipelagu jest Teneryfa, wyspa rajskiej przyrody, ale także wiecznej zabawy i nocnego życia. Lanzarote została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, La Palma to idealne miejsce na uprawianie różnego rodzaju sportów, na Gran Canarii możemy zaś podziwać cenne zabytki.

Jedną z największych atrakcji wysp są przepiękne plaże, jak np. Playa de Cofete na Fuerteventurze. W Las Palmas (Gran Canaria) możemy podziwiać historyczną dzielnicę La Vegueta z placem świętej Anny, katedrą i Casa de Colon. Na La Palma znajdziemy słynny park narodowy Caldera de Taburiente. Na małej wyspie Garajonay rozciągają się natomiast wspaniałe lasy deszczowe.

Popularne miasta: