Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Waszyngtonu

Informacje ogólne i położenie

Waszyngton to miasto na wschodzie Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Potomak. Stolica kraju. Zamieszkiwane przez ok. 600 tysięcy mieszkańców, podzielone na 4 kwadranty – Północno-Zachodni (NW), Północno-Wschodni (NE), Południowo-Wschodni (SE) i Południowo-Zachodni (SW). Jest ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, naukowym i kulturalnym w skali kraju.

Podróż samochodem

W terenie zabudowanym można poruszać się od 30 do 50 km/h, przed szpitalami, domami opieki itp. 20-30 km/h, na drogach wylotowych z ruchem dwustronnym – 50-75 km/h, na drogach kilkupasmowych i ekspresowych – 90-115 km/h, a na autostradach – 80-120 km/h. Należy uważać na różnice międzystanowe. Np. w Maryland skręt na czerwonym świetle w prawo jest dopuszczalny, a w pobliskiej Wirginii już nie.

Międzystanowa autostrada 495 pełni rolę obwodnicy miasta. Inne ważne trasy to autostrady międzystanowe 66 – z Frond Royal do Waszyngtonu (Wirginia-Dystrykt Kolumbii) i 95 – wzdłuż wschodniego wybrzeża, z Miami, przez Waszyngton, do granicy z Kanadą. Ruch w centrum miasta jest wzmożony, więc trudno o miejsce parkingowe. Dostępne są płatne parkingi podziemne lub np. przed centrami handlowymi. Warto pozostawić pojazd na obrzeżach i skorzystać z komunikacji miejskiej.

Podróż pociągiem

Najważniejszym dworcem jest Union Station, który zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem liczby korzystających z niego pasażerów. Jest stacją końcową Northeast Corridor, linii łączącej Waszyngton, Filadelfię, Nowy Jork czy Boston (na trasie kursują koleje dużych prędkości). Obsługuje także połączenia lokalne obsługiwane przez VRE (stan Wirginia) i MARC (stan Maryland) oraz międzymiastowe. Z roku na rok oferuje coraz mniej połączeń, ze względu na malejącą popularność kolei w ruchu pasażerskim.

Podróż autobusem

Głównym dworcem autobusowym jest także Union Station. Obsługuje połączenia do wszystkich części stanów zjednoczonych, a także podmiejskie. Najwięksi przewoźnicy to Greyhound, Peter Pan, BoltBus czy Megabus. Bilety na trasy dalekobieżne warto kupić z dużym wyprzedzeniem.

Podróż samolotem

Na terenie miasta znajduje się Port Lotniczy Waszyngton-Reagan-National, który obsługuje wyłącznie połączenia krajowe. Największe międzynarodowe lotnisko w pobliżu to Waszyngton-Dulles. Rocznie korzysta z niego ok. 27 milionów pasażerów. Brak bezpośrednich połączeń do Polski.

Komunikacja miejska

Waszyngtońska komunikacja miejska zapewnia transport na terenie całego miasta, a także na przedmieścia. Działa 5 linii metra Metrorail (komunikacja naziemna i podziemna), z których jedna dociera bezpośrednio do lotniska Reagan-National. Dużą rolę odgrywa również kolej podmiejska VRE i MARC. Metro wspomagane jest przez sieć autobusów Metrobus – to 175 regularnych linii. Dodatkowe połączenia oferuje DC Circulator z 5 trasami w centrum Waszyngtonu.

Atrakcje turystyczne

W mieście znajduje się wiele najsłynniejszych amerykańskich budowli. Wystarczy wspomnieć Kapitol – siedzibę Kongresu, Biały Dom – siedzibę prezydenta, Katedrę Narodową czy park National Mall z pomnikami Lincolna i Waszyngtona. W Archiwum Narodowym można podziwiać oryginał Deklaracji Niepodległości. Warto odwiedzić również Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej, Muzeum Historii Amerykańskiej, Muzeum Indian Amerykańskich czy Narodową Galerię Sztuki.

Wyznaczanie trasy