Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Waszyngton – zabytki i atrakcje

Waszyngton jest miastem, które potrafi zaskoczyć turystę. Przyciąga nie tylko faktem, że jest siedzibą prezydenta Stanów Zjednoczonych, służb federalnych czy międzynarodowych instytucji. Tutaj znajduje się wiele ciekawych muzeów wartych zwiedzenia. Wizytą w tym mieście poczują się usatysfakcjonowani ci, którzy szukają wrażeń o charakterze architektonicznym, rekreacyjnym czy przyrodniczym. Decydując się na wyjazd do Waszyngtonu, warto zarezerwować sobie wystarczającą ilość czasu, ponieważ każdy znajdzie tam coś interesującego. W opinii zwiedzających miasto to urzeka atmosferą, która w dużej mierze wynika ze znaczenia Waszyngtonu dla historii Stanów Zjednoczonych.
 
Zabytki
W centrum Waszyngtonu znajduje się Park Narodowy National Mall. Jest to niezwykle atrakcyjne miejsce, ponieważ stanowi skupisko wiele atrakcji turystycznych. Znajdują się tu najbardziej reprezentacyjne budynki Waszyngtonu (Kapitol czy Biały Dom) oraz ciekawe muzea (Instytut Smithsona). Tutaj można podziwiać pomniki (Lincolna, Jeffersona, pomnik weteranów wojny w Wietnamie czy Washingtona) oraz budowle, które przybliżają historię Stanów Zjednoczonych. Park Narodowy National Mall pełni także funkcję rekreacyjną. Ciekawostkę stanowi fakt, że to właśnie tutaj odbywały się słynne protesty. Miejsce to także często służyło jako plener filmowy. National Mall jest udostępniony do zwiedzania przez cały rok. Siedzibę prezydenta można podziwiać z oddali. Nie ma możliwości zwiedzenia tego obiektu.
 
Będąc w Waszyngtonie, warto wybrać się do największej biblioteki świata, czyli Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jest ona uważana za największy tego rodzaju obiekt na świecie. Pełni także funkcję biblioteki narodowej. To właśnie tutaj przechowywana jest biblia Gutenberga czy najmniejsza książka świata.
 
Warto także zwrócić uwagę na architektoniczną zabudowę Waszyngtonu. To miasto, w którym nie ma wieżowców, a jedynie niska zabudowa, która stanowi mieszankę różnych stylów architektonicznych. Na pewno warto spędzić trochę czasu w najstarszej dzielnicy stolicy Stanów Zjednoczonych, czyli Georgetown. Została ona wybudowana jeszcze przed powstaniem Waszyngtonu. I w opinii zwiedzających jest miejscem zachwycającym architekturą i panującym tam niezwykłym klimatem. Natomiast osoby poszukujące nieco egzotycznych wrażeń mogą wybrać się do Chinatown.
 
Atrakcje
Trudno sobie wyobrazić pobyt w Waszyngtonie bez odwiedzenia przynajmniej kilku z wielu obecnych tu muzeów. Podziwianie zgromadzonych tam eksponatów czy instalacji jest bezpłatne. Na szczególne zainteresowanie zasługuje Instytut Smithsona, utworzony w XIX wieku. Pod tą nazwą kryje się obszerny kompleks placówek naukowo-dydaktycznych. Znajduje się tam kilkanaście muzeów czy galerii. Muzeum Lotnictwa i Kosmonautyki to jeden z najczęściej odwiedzanych tu obiektów. Warto jeszcze wspomnieć o Muzeum Historii Naturalnej, Narodowym Muzeum Historii (z pierwszym egzemplarzem samochodu Thomasa Forda), Muzeum Sztuki Afrykańskiej, Galerii M. Sacklera (sztuka azjatycka) czy Narodowym Muzeum Indian Amerykańskich. Ciekawostkę stanowi fakt, że założono tam także ogród zoologiczny. Instytut Smithsona jest czynny przez cały rok, z wyjątkiem 25 grudnia. 
 
Waszyngton to też siedziba Federalnego Biura Śledczego, czyli słynnego FBI. Część tego obiektu została udostępniona do zwiedzania turystom. Z myślą o nich organizowane są specjalne pokazy, które przybliżają pracę federalnych agentów Nie ma natomiast możliwości wejścia na teren Białego Domu. Ten obiekt można podziwiać jedynie z parku Nationall Mall. Działa tutaj także muzeum figur woskowych.
 
Ciekawe miejsca 
Waszyngton to nie tylko miasto muzeów i historycznych budowli, ale też ogrodów botanicznych, arboretów i parków. W tym mieście znajduje się najstarszy w kraju ogród botaniczny (założony przez Kongres w XIX wieku) oraz arboretum narodowe. W Georgetown można podziwiać ogrody przy muzeum o nazwie Tudor Place Historic House & Garden. Z kolei Narodowy Park Historyczny Kanału Chesapeake (Ohio Chesapeake and Ohio Canal National Historical Park) częściowo obejmuje swoim zasięgiem Waszyngton. Chroni się tam pozostałości XIX-wiecznego kanału, biegnącego wzdłuż rzeki Potomak. W poszukiwaniu ciszy można się wybrać na Wyspę Theodora, która jest narodowym pomnikiem Stanów Zjednoczonych.
Popularne miasta: