Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Warszawie

Podstawowe informacje

Warszawa to największe miasto w Polsce i jednocześnie jej stolica. (od w 1596 roku). W Warszawie swoje siedziby mają najważniejsze władze: pałac prezydencki, siedziba Sejmu i Senatu, Rady Ministrów oraz Narodowego Banku Polskiego. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego.

Warszawa to miasto o bogatej przeszłości, gdzie miały miejsce krwawe wydarzenia historyczne: m.in. powstanie w getcie warszawskim. Należy pamiętać, iż Warszawa była kompletnie zbombardowana podczas II Wojny Światowej, z czasem systematycznie odbudowana, dzięki zaangażowaniu mieszkańców całego kraju.

Warszawę zamieszkuje 1 724 404 mieszkańców (stan na 31 grudnia 2013), co daje też jej pierwszą pozycję pod względem gęstości zaludnienia. Ludność Warszawy stanowi około 4,5% mieszkańców całego kraju. Jest to gmina miejska, która posiada status miasta na prawach powiatu. Mimo iż jest to ogromna aglomeracja to 1/4 jej powierzchni to tereny zielone.

Warszawa jest położona nad brzegiem Wisły i w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego- Kampinowskiego Parku Narodowego. Mówiąc o rzeźbie terenu należy pamiętać, iż charaketrystycznym elementem krajobrazu jest wysoka na 6-25 m skarpa wiślana, która stanowi krawęź erozyjną Równiny Warszawskiej.

Atrakcje turystyczne

Warszawa to nie tylko stolica państwa, ale także duży ośrodek kultury i sztuki (liczne galerie, muzea, teatry) oraz nauki (Uniwersytet Warszawski i liczne ośrodki naukowe). Co roku turyści przyjeżdżają do Warszawy, aby zobaczyć najważniejsze zabytki: Pałac Królewski, Łazienki czy też pospacerować po zrekonstruowanym Starym Mieście, które zostało wpisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO jako wyjątkowy przykład całkowitej rekonstrukcji zespołu historycznego. Warszawa od lat gościła wielkie gwiazdy estrady, które z wielką chęcia występują przed polską publicznością na Stadionie Narodowym, w Sali Kongresowej czy też na Torwarze. W Warszawie odbywają się takie ważne wydarzenia muzyczne jak znany na całym świecie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina czy też Jazz Jamboree.

Popularne miasta: