Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Lotnisko Chopina w Warszawie (WAW)

Informacje ogólne

Lotnisko Chopina to największy port pasażerski w Polsce, obsługujący loty międzynarodowe oraz międzymiastowe. Znajduje się około 8 kilometrów od centrum Warszawy, przy ulicy Żwirki i Wigury, w dzielnicy Włochy. Obsługuje około 10 milionów pasażerów rocznie, co stanowi nawet 40 procent ruchu lotniczego w kraju.

Oferuje ponad 100 połączeń rejsowych oraz czarterowych. Z lotniska korzystają takie linie lotnicze jak Ryanair, Wizz Air, Air France, British Airways, Czech Airlines, KLM, Finnair, Lufthansa, Qatar Airways i oczywiście polski LOT i EuroLOT.

W pobliżu lotniska znajduje się kilka hoteli, w tym najbliżej (tuż przy terminalu) – Courtyard by Marriott, a także Airport Okęcie czy Gromada Lotnisko (ul. 17 stycznia, około 1 kilometra od portu).

Terminal A

Lotnisko składa się z jednego terminalu, który dawniej rozdzielony był na dwie części. Dawny terminal 1 to 46 stanowisk odprawy, dawny terminal 2 (nowszy) to 70 stanowisk. Do dyspozycji podróżnych oddano dużą halę, w której można oczekiwać na wylot lub przylot samolotu.

W strefie przylotów znajduje się punkt odbioru bagażu, punkt zagubionego bagażu, odprawa celna, wypożyczalnie samochodów, punkt medyczny, kwiaciarnia, kawiarnie, salon prasowy, a także toalety (w tym dwie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych).

W strefie odlotów odbywa się odprawa biletowo-bagażowa, mieści się tu także kasa biletowa, bankomat, kantor, pokój opieki nad dzieckiem, plac zabaw, kaplica, łazienki z prysznicami (także dostosowane dla osób niepełnosprawnych) oraz palarnia.

Na antresoli znajduje się główne biuro LOT, strefa biznesowa tego przewoźnika oraz toalety. Można się tu dostać ruchomymi schodami oraz windami.

Parkingi

Parkowanie przed terminalem jest zabronione. Możliwy jest także chwilowy postój na czas wyjęcia bagażu. Na terenie lotniska działają płatne parkingi wielopoziomowe. P1 i P2 to parkingi krótkoterminowe  (dla odprowadzających i odbierających pasażerów). Miejsca dla niepełnosprawnych znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie wind.

Działają także parkingi na dłuższy okres. P3 to parking godzinowy, a P4 – dobowy. Mieszczą się przy hotelu Courtyard by Marriott.

Transport na lotnisko

Na lotnisko dotrzeć można autobusami komunikacji miejskiej ZTM Warszawa. Do portu kursują linie 148, 175, 188, 331 oraz nocna N32.

Możliwy jest także dojazd pociągiem – stacja kolejowa znajduje się tuż przy terminalu A. Połączenia oferuje Szybka Kolej Miejska oraz Koleje Mazowieckie. Linie obsługiwane przez SKM to S2, S3C oraz S3S. Podróż z centrum miasta trwa około 25 minut.

Na trasie między centrum a lotniskiem można skorzystać z usług taksówek takich korporacji jak Ele Sky Taxi, Super Taxi czy Sawa Taxi. Koszt przejazdu na tej trasie to około 40 zł.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska