Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Walii

Podstawowe informacje

Walia jest jedną z czterech części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Leży w południowo – zachodniej części Wielkiej Brytanii nad morzami Irlandzkim i Celtyckim. Walia posiada osobne ciało ustawodawcze – Walijskie Zgromadzenie Narodowe oraz rząd, na czele którego stoi Pierwszy minister. Stolicą Walii jest Cardiff. Zgodnie z prawem języki walijski i angielski są równoprawne, w praktyce powszechnie używany jest język angielski, a językiem walijskim posługuje się ok. 20 % społeczeństwa.

Nazwa Walia wywodzi się od germańskiego słowa ‘wahla’, co oznacza ‘nieznajomy’ lub ‘cudzoziemiec’. Walijczycy nazywają swój kraj Cymru, co oznacza ‘rodak’, ‘krajan’.

Jeżeli chodzi o ukształtowanie terenu w Walii przeważają tereny wyżynne i góry, niziny znajdują się jedynie na południu kraju. Niemal całą powierzchnię Walii zajmuje pasmo Gór Kambryjskich z najwyższym szczytem Snowdon (Yr Wyddfa) o wys. 1085 m n.p.m. Najważniejszymi rzekami Walii są: Wye, Usk, Sewern, Towy i Dee.

Ludność

Liczba ludności Walii wynosi ok. 3 mln. Najgęściej zaludnione są obszary południowe, gdzie znajdują się największe miasta i gdzie skupia się niemal cały przemysł. Drugie duże skupisko ludności znajduje się w północno – wschodniej części kraju, w okolicach Wrexham.

Miasta Walii

Najważniejszymi miastami Walii są: jej stolica – Cardiff oraz Swansea, Newport, Rhondda i Barry.

Transport

Jedyne duże międzynarodowe lotnisko znajduje się koło Cardiff, ok. 19 km od centrum miasta. Niestety nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Walii. Można natomiast dostać się samolotem do Bristolu, Birmingham lub Londynu, a stamtąd udać się do Walii pociągiem lub autobusem.

Główną arterią komunikacyjną Walii jest autostrada M4. Łączy ona Walię z południową Anglią i Londynem, przebiegając przez Cardiff, Newport i Swansea. Droga ekspresowa A55 wiedzie wzdłuż północnego wybrzeża Walii, łącząc Holyhead z Wrexham i Flintshire.

Walia posiada dobrze rozwiniętą sieć kolejową zarządzaną przez walijski rząd. Funkcjonują połączenia kolejowe z największymi portami oraz połączenia z Cardiff i Swansea do Londynu. Połączenia pomiędzy północną i południową Walią są realizowane przez angielskie miasta Chester i Shrewsbury.

Dobrze rozwinięty jest także transport autobusowy. Głównym przewoźnikiem jest National Express. W miejscowościach turystycznych na czas sezonu uruchamiane są dodatkowe połączenia. Podróż autobusem jest znacznie tańsza, niż podróż pociągiem.

Z portów w Holyhead, Pembroke i Fishguard kursują promy do Irlandii.

Atrakcje turystyczne

Do najważniejszych atrakcji turystycznych Walii należą zamki, których wybudowano tam ponad 400.  Najbardziej godne uwagi są zamki należące do tzw. żelaznego kręgu, wybudowane za panowania Edwarda I: Conwy Castle, Harlech Castle, Caernarfon Castle, Beaumaris Castle. Jeżeli chodzi o miasta warto odwiedzić Cardiff, Swansea i Newport. Do słynnych walijskich atrakcji należą także: Park Narodowy Snowdonia, półwysep Llyn, najwyższy wodospad Walii Pistyll Rhaeadr, klify na półwyspie Gower i w Parku Narodowym Pembrokeshire Coast, Park Narodowy Brecon Beacons.

Popularne miasta: