Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Walię

Sieć autostrad i dróg ekspresowych nie jest w Walii tak rozwinięta, jak np. w Anglii. Przede wszystkim ze względu na górzyste ukształtowanie terenu i mniejsze odległości. Pojedyncze odcinki są bezpłatne w użytkowaniu, a z dodatkowymi opłatami wiąże się jedynie przejazd niektórymi mostami (np. Severn Bridge czy Cleddau Bridge). Drogi są w dobrym stanie, choć często wąskie i kręte. Może być to szczególnie uciążliwe dla kierowców przyzwyczajonych do ruchu prawostronnego, którzy na terenie Wielkiej Brytanii muszą poruszać się lewą stroną jezdni. Jest to jednak kwestia wprawy, więc podróż samochodem możemy uznać za najwygodniejszą i najszybszą formę transportu.

Należy pamiętać o tym, że dopuszczalne prędkości podawane są w milach na godzinę (np. 30 mph to 48 km/h, 60 mph – 96 km/h, 70 mph – 112 km/h). Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Bardzo ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego – mandaty są bardzo wysokie, nawet do równowartości 25 000 zł.

Między walijskimi miejscowościami można poruszać się także transportem autobusowym. Szczególnie polecanym przewoźnikiem jest National Express, który oferuje wygodne i tanie przejazdy wewnątrz Walii, jak i w kierunku Anglii czy Szkocji. Oczywiście nie dotrzemy w ten sposób do każdego zakątka, ale na głównych trasach sprawdzają się bardzo dobrze. Koszt biletu uzależniony jest od odległości i kosztuje kilka-kilkanaście funtów. Standard kursujących autobusów jest dobry.

Jeśli jednak zależy nam na czasie i liczymy się z większymi kosztami podróży, niezastąpiony okazuje się transport kolejowy. Nowoczesnym taborem dojedziemy także do mniejszych miejscowości. Główne zalety to komfort jazdy i krótki czas podróży. To jednak kosztuje – podróż pociągiem jest droższa, niż autobusem. Wewnątrz Walii bilety nie wiążą się z większymi kosztami, niż kilkunastoma funtami, ale jeśli zdecydujemy się na przejazd do innych części Wielkiej Brytanii, wtedy musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 120-180 zł. Główny przewoźnik w Walii to Arriva Train Wales.

Poruszanie się po Walii transportem lotniczym należy do rzadkości. To niewielki obszar, który pokonać można wygodnym autobusem lub pociągiem. Poza portem lotniczym w stolicy, czyli Cardiff, lokalne lotniska znajdują się w Anglesey, Hawarden i Swansea.

Popularne miasta: