Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe w Walii

Większość dróg ekspresowych oraz autostrad na terytorium Wielkiej Brytanii jest bezpłatna w użytkowaniu dla kierowców samochodów osobowych. W przypadku podróżowania po Walii dodatkowe opłaty nie będą wymagane na żadnym odcinku autostrady.

W Wielkiej Brytanii płatny jest jednak przejazd niektórymi tunelami i mostami. Pierwszy przypadek nie dotyczy Walii (płatne tunele występują jedynie w Anglii), drugi – już tak. Najwięcej będzie nas kosztowało skorzystanie z mostów Severn Bridge (most wiszący) oraz Second Severn Crossing (most autostradowy), które łączą angielskie hrabstwo Gloucestershire z południową częścią Walii. Przejazd wiąże się z opłatą w wysokości 25-30 zł. Płatnym mostem jest także Cleddau Bridge między Neyland a Pembroke Dock. Przejazd nim kosztuje 20-25 zł.

Ze sporymi wydatkami muszą liczyć się kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Mandaty w Walii (i całej Wielkiej Brytanii) mogą być bardzo dotkliwe. Do 5000 złotych zapłacimy za przekroczenie prędkości, jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a także za przejazd na czerwonym świetle. Jazda pod wpływem alkoholu wiąże się nie tylko z zatrzymaniem prawa jazdy lub aresztem, ale także mandatem w wysokości do 25 000 zł.

Do kosztów podróży należy doliczyć ceny paliwa, czyli średnio 6,40-6,70 zł za litr benzyny bezołowiowej.

Popularne miasta: